AMC Entertainment Holdings Inc., amerykańska sieć kin kontrolowana przez chińskiego miliardera Wang Jianlina kupiła największą europejską sieć kin, brytyjską spółkę Odeon & UCI Cinemas Group za 921 mln funtów (1,2 mld USD), za gotówkę i akcje. Jest to pierwsza od Brexitu transakcja sprzedaży brytyjskich aktywów o wartości ponad 1 mld USD.

Zdaniem analityków RBC Capital Markets po Brexicie AMC zapłacił za Odeon ponad 10 proc. mniej niż wynikało to z wycen sprzed referendum. Główny udziałowiec AMC, Wanda, wydał oświadczenie, z którego wynika, iż transakcja została dopięta po blisko 3-letnich negocjacjach, właśnie dzięki Brexitowi, który doprowadził do znacznego spadku kursu funta.

Steinhoff International Holdings NV z RPA zgodził się na kupno brytyjskiej sieci dyskontów Poundland Group. Kwota transakcji wyniosła ok. 600 mln funtów, tj. ok. 800 mln USD.

Zarząd Poundland brał pod uwagę w swej decyzji o sprzedaży firmy skutki Brexitu, powiedział prezes spółki Darren Shapland.

FUNDUSZE NIERUCHOMOŚCI WZNAWIAJĄ DZIAŁALNOŚĆ

Aberdeen Asset Management wznowił działalność po ponad tygodniowej przerwie związanej z zamrożeniem wypłat dla udziałowców z powodu obaw utraty płynności.

W tym czasie fundusz dwukrotnie obniżył wartość aktywów wchodzących w jego skład – najpierw o 3,75 proc., a następnie o 17 proc. Wszystkie polecenia wypłaty, które zostały złożone między 5 a 6 lipca będą rozpatrywane według nowej, niższej wyceny. Zdaniem funduszu ok. 2/3 poleceń wypłaty może zostać wycofanych.

******

Standard Life Investments oraz Legal & General Group dołączają do funduszy, które wystawiają na sprzedaż nieruchomości w związku ze zwiększoną ilością żądań umorzenia jednostek uczestnictwa.

Zdaniem Jeffieries LLC, firmy analitycznej, inwestorzy chcą wycofać ok. 5 mld funtów z funduszy inwestujących w komercyjne nieruchomości.

Legal & General nie zawiesiło dotąd działalności lecz obniżyło wartość aktywów w swoim portfelu o 15 proc.

Do tej pory, po Brexicie na sprzedaż wystawiono nieruchomości warte ok. 650 mln funtów.

BREXIT NIE DOTYCZY SZKOCJI – NICOLA STURGEON, SZEFOWA RZĄDU SZKOCJI

„Mówienie, że +Brexit znaczy Brexit+ (są to słowa Theresy May z niedawnego przemówienia – PAP) nie dotyczy Szkocji, ponieważ Szkoci inaczej zagłosowali w referendum” – powiedziała w środę w Londynie pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.

„Jako pierwsza minister Szkocji posiadam mandat, podobnie jak posiada go Theresa May, do tego, by szanować zdanie mieszkańców Szkocji i znaleźć sposób, by Szkocja pozostała członkiem UE” – dodała.

KREDYTY HIPOTECZNE W UK PO BREXICIE

Popyt na kredyty hipoteczne w WLk. Brytanii spadnie w krótkim terminie – podaje Bank Anglii w kwartalnym raporcie na temat kredytów w gospodarce brytyjskiej.

Z raportu wynika, iż w II kwartale „lekko” pogorszyła się dostępność kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, a dla sektora komercyjnych nieruchomości dostępność ta spadła po raz pierwszy od 4 lat.

*******

Liczba kredytów hipotecznych udzielonych w Wlk. Brytanii wzrosła o 5 proc. rdr w maju, a ich kwota wzrosła o 8 proc. – poinformowała brytyjska Rada Pożyczkodawców Hipotecznych. W ujęciu mdm liczba pożyczek zwiększyła się o 13 proc., a ich wartość o 15 proc.

BOE OBNIŻY STOPY O 25 PB. – BNP PARIBAS

Bank Anglii (BoE) obniży w czwartek stopy procentowe o 25 pb. – napisał w środowej nocie Edmund Shing, globalny strateg ds. instrumentów pochodnych w BNP Paribas.

We wtorek Bank of America Merill Lynch prognozował, iż BoE obetnie stopy o 40 pb., a fundusz BlackRock przewiduje cięcie o 50 pb.

WLK. BRYTANIA POTRZEBUJE CZASU – MERKEL

Wielka Brytania potrzebuje czasu do namysłu co do przyszłego modelu relacji z UE – powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„Trzeba dać nowemu brytyjskiemu rządowi czas na namyślenie się jaki rodzaj relacji z UE chcą mieć Brytyjczycy” – powiedziała.

Merkel dodała, że oczekuje spotkania z nową premier UK Theresą May „wkrótce”.

POPARCIE DLA UE ROŚNIE W SZWECJI

Jeżeli doszłoby w Szwecji do referendum o dalszym członkostwie tego kraju w UE, to 63 proc. obywateli opowiedziałoby się za pozostaniem we Wspólnocie – wynika z sondażu Novus dla szwedzkiej telewizji TV4, przytaczanym przez agencję Bloomberg.

Przed plebiscytem w Wlk. Brytanii, który odbył się 23 czerwca, 58 proc. Szwedów było tego samego zdania. Badanie pokazuje także, iż 48 proc. Szwedów ufa UE, podczas gdy w czerwcu było to 38 proc.

Bloomberg nie podał szczegółów dot. metodologii badania.

W BRYTYJSKIM PARLAMENCIE WE IX DEBATA WS DRUGIEGO REFERENDUM

W brytyjskim parlamencie odbędzie się 5 września debata nad podpisaną przez ponad 4 miliony osób petycją wzywającą do przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Nie zapadną jednak żadne decyzje.

Jak poinformowała we wtorek parlamentarna komisja ds. petycji Izba Gmin nie podejmie decyzji w sprawie ewentualnej powtórki czerwcowego głosowania, w którym 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za Brexitem. Komisja wyjaśniła, że zdecydowała się na debatę z uwagi na wielką liczbę sygnatariuszy, a jednocześnie podkreśliła, że nie popiera apelu o drugie referendum.

W petycji zamieszczonej online przed referendum z 23 czerwca napisano, że rząd powinien przeprowadzić kolejne referendum, jeśli poparcie dla jednej z opcji (pozostać w UE lub wyjść z UE) będzie mniejsze niż 60 proc., przy frekwencji poniżej 75 proc.

"Debata umożliwi posłom przedstawienie gamy poglądów w imieniu ich okręgów wyborczych. Na zakończenie debaty jeden z ministrów odpowie na poruszone kwestie" - napisano w oświadczeniu komisji, zastrzegając, że finałem debaty nie będzie decyzja Izby Gmin w sprawie drugiego referendum.

Drugie głosowanie wykluczyła Theresa May, która w środę zastąpi Davida Camerona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. (PAP)

>>> Polecamy: Dwie stracone dekady. Włochy to dziś największe zagrożenie dla stabilności strefy euro