Propozycję popiera część polityków PiS, a i rząd nie mówi nie. Resort rodziny ma rozważyć petycję za kilka miesięcy wraz z innymi postulatami zmian w programie 500+.

Z szacunków „Rz" wynika, że wypłacanie świadczenia przez dziewięć miesięcy ciąży kosztowałoby budżet ok. 800–900 mln złotych.

Ponad 2,6 mln wniosków złożono w ramach programu "Rodzina 500 plus", wypłacono prawie 5 mld zł. Minister finansów oczekuje wzrostu PKB. Według premier Beaty Szydło dzięki programowi rodzinom żyje się lepiej, zdaniem opozycji za wcześnie na oceny.

Premier Beata Szydło oraz ministrowie rodziny i finansów podsumowali w środę pierwszy etap obowiązującego od 1 kwietnia programu, który wprowadził świadczenie wychowawcze wys. 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Szefowa rządu oceniła, że dzięki "500 plus" "rodzinom zaczyna się po prostu lepiej żyć". Zapewniła, że program 500 plus pozostanie priorytetem rządu i zapowiedziała kolejne programy wsparcia rodzin.

Minister finansów Paweł Szałamacha dodał, że dzięki programowi PKB wzrośnie o 0,5 pkt. proc.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska poinformowała, że spośród ponad 2,6 mln złożonych wniosków - 2,2 mln zostało rozpatrzonych i wydano decyzję, a 390 tys. wniosków czeka na rozpatrzenie.

Najwięcej wniosków złożono w Warszawie (101,9 tys.), Krakowie (42,4 tys.), Łodzi (37,1 tys.) i we Wrocławiu (33,1 tys. wniosków). Przed uruchomieniem programu resort szacował, że program obejmie 3,7 mln rodzin z 2,7 mln dzieci.

Do 1 lipca wnioski złożyło 97 proc. uprawnionych rodzin, w tym 20 proc. drogą elektroniczną. 40 proc. wniosków złożono w ciągu pierwszych czterech dni funkcjonowania programu; do końca kwietnia wpłynęło ich 78 procent.

Źródło: Rzeczpospolita, PAP