Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się obniżki stopy BoE o 25 pb. Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi nadal 0,50 proc. Ten poziom jest od maja 2009 r.

Rada BoE zdecydowała w czwartek o pozostawieniu stopy proc. bez zmian w stosunku głosów 8-1. Bank utrzymał target skupu aktywów - to 375 mld funtów i tak prognozowali ekonomiści. Rada BoE zdecydowała o pozostawieniu targetu skupu aktywów w stosunku głosów 9-0.

Jak zaznaczył brytyjski bank centralny, niewykluczone jest jednak, że za trzy tygodnie podejmie on decyzję w sprawie stymulującego "pakietu przedsięwzięć", gdyby ocena skutków referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej wypadła w odniesieniu do gospodarki niekorzystnie.

"Większość członków Komitetu (Polityki Monetarnej Banku Anglii) spodziewa się, że jeśli nie dojdzie do pogorszenia się warunków równoczesnego wspierania wzrostu i przywracania inflacji do docelowego trwałego poziomu, polityka monetarna zostanie w sierpniu rozluźniona" - głosi komunikat z zakończonych w środę comiesięcznych obrad Komitetu.

W pierwszej reakcji na decyzję BoE funt umocnił się o 2,5 proc. w stosunku do dolara. "Funt na decyzję Banku Anglii zareagował gwałtownym umocnieniem do innych walut. Para GBPUSD zaraz po decyzji zyskała ponad 200 punktów i osiągnęła poziom 1.3475, a obecnie zyskuje 1,6 proc. handlując na poziomie 1.3345. Para EURGBP traci 1,2 proc. handlując na poziomie 0.8340, zaraz po decyzji było to 0.8255" - komentuje Andrzej Kiedrowicz analityk, KOI Capital.

W dniach bezpośrednio po referendum kurs funta wobec dolara obniżył się o ponad 13 proc., ale szybsze niż się spodziewano mianowanie Theresy May nowym brytyjskim premierem pomogło w zmniejszeniu napięcia na rynkach finansowych.

"Polski złoty mocno traci do funta brytyjskiego po zaskakującym braku obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Para GBPPLN zyskuje 1,4 proc. handlując na poziomie 5.29, maksymalny poziom osiągnięty zaraz po decyzji to 5.34. Para EURPLN zyskuje 0,15 proc. handlując na poziomie 4.41, para USDPLN traci 0,2 proc. handlując na poziomie 3.96, para CHFPLN zyskuje 0,45 proc. handlując na poziomie 4.05" - zaznacza Kiedrowicz w komentarzu.

>>> Czytaj też: Niedziński: Theresa May na tropie Żelaznej Damy