W wypowiedzi dla radia Europe 1 francuski minister powiedział, że Johnson mówił kłamstwa Brytyjczykom i "teraz jest przyparty do muru", zarówno w kwestii obrony swojego kraju, jak i "tego, żeby relacje z Europę były jasne".

Oświadczył także, że powierzenie przez nową premier Theresę May funkcji szefa Foreign Office Johnsonowi "ujawnia kryzys brytyjskiej polityki w następstwie referendum", w którym 23 czerwca prawie 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z UE.

Ayrault oznajmił, że teraz chodzi o to, aby "wypracować jak najlepsze warunki dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale nie na szkodę projektu europejskiego". Dlatego "potrzebuję partnera, z którym można negocjować, który jest jednoznaczny, wiarygodny i rzetelny".

52-letni Johnson, który objął Foreign Office, nie będzie bezpośrednie odpowiedzialny za negocjacje z UE w sprawie wyjścia kraju ze Wspólnoty.

Theresa May powołała również nowego ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej, którym został eurosceptyk, 67-letni David Davis. "Nie znam go" - oznajmił Ayrault w rozmowie z francuskim radiem.