"Mając szczególny sentyment dla Łodzi, chciałem zobaczyć, jakie przełożenie na to miasto mają niektóre moje podróże i kontakty zagraniczne. Jednym z istotnych partnerów gospodarczych i handlowych są dla nas Chińczycy. Mamy niesłychanie niekorzystny bilans handlowy z Chinami, importujemy towary za ok. 20 mld dolarów, a sprzedajemy do Chin za ok. 2 mld" – zaznaczył Waszczykowski.

Jak dodał, ta niekorzystna sytuacja może się zmienić, ponieważ stosunki bilateralne poprawiają się; w ubiegłym roku wizytę w Chinach złożył prezydent Andrzej Duda, w tym roku Polska gościła prezydenta chińskiego.

"Będziemy kontynuować współpracę na wysokich szczeblach politycznych, ale musi ona przełożyć się na grunt gospodarczy" - wyjaśnił minister.

Waszczykowski przypomniał, że Łódź od kilku lat rozwija połączenie kolejowe cargo z miastem Chengdu w chińskiej prowincji Syczuan; w związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołało polski konsulat.

Reklama

"ŁSSE jest także przygotowana do rozwijania partnerstwa polsko-chińskiego. Mam nadzieję, że w przyszłości oficjalne wizyty gości z Chin będą się odbywały nie tylko w Warszawie, ale także w regionach – szczególnie w Łodzi" - dodał.

Prezes ŁSSE Marek Michalik poinformował, że na piątek zaplanowano w ŁSSE wizytę delegacji kilkudziesięciu przedsiębiorców z Chin.

"Przeprowadziliśmy głęboką analizę, jakie tereny w ŁSSE moglibyśmy zaproponować stronie chińskiej na tworzenie dużych parków technologicznych. Zarówno prezydent Duda, jak i premier Beata Szydło wspominali ostatnio, że Łódź będzie tym miejscem, gdzie te inwestycje powinny zakotwiczyć, m.in. z powodu działającego tu połączenia z Chengdu" - zaznaczył.

ŁSSE wytypowała dziewięć lokalizacji na terenie woj. łódzkiego, które zostaną zaprezentowane Chińczykom i potencjalnie mogłyby spełniać ich wymagania, bo obejmują duże obszary od 20 do 50 ha.

Dyrekcja ŁSSE spodziewa się, że w wyniku rozmów ze stroną chińską lub poprzez działania polskiego rządu, wyłoniony zostanie chiński inwestor posiadający poparcie swojego rządu, który zostanie partnerem ŁSSE we wspólnym przedsięwzięciu prowadzonym na dużym terenie w woj. łódzkim.

"W delegacji, którą będziemy gościć, są specjaliści od spraw kapitałowych i przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem konkretnych branż, np. kolejnictwa, przemysłu ciężkiego, informatyki" - dodał Michalik.

Jako drugi powód swojej wizyty w Łodzi Waszczykowski podał starania, jakie podejmuje rząd, w celu zorganizowania w Łodzi w roku 2022 International Expo (tzw. małe Expo) – wystawy międzynarodowej, której głównym tematem ma być rewitalizacja obszarowa. W czerwcu wicepremier Piotr Gliński złożył w tej sprawie oficjalną aplikację w Światowym Biurze Wystaw (BIE) w Paryżu.

"Są duże szanse, by tę wystawę ściągnąć do Łodzi – rozmawiam na ten temat z wieloma osobami – politykami, ekspertami" - zaznaczył Waszczykowski.

Minister wyjaśnił, że zagraniczną promocją kandydatury Łodzi i Polski do organizacji małego Expo zajmuje się MSZ we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, które również posiada swoje placówki poza granicami kraju. (PAP)