Indeks S&P 500 rośnie o 0,6 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,8 proc. plusie. Oba indeksy poprawiają tym samym swoje nowe historyczne maksima, na które wyszły na początku tygodnia.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania mają banki Goldman Sachs i JPMorgan, dobrze radzi sobie również IBM.

W centrum uwagi w USA jest sezon wyników. W czwartek lepszy od oczekiwań raport kwartalny pokazał bank JPMorgan. Zgodne z oczekiwaniami były wyniki BlackRocka.

Wzrosty z poprzednich sesji kontynuują giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx rośnie 1,4 proc. i znajduje się już tylko 2 proc. poniżej poziomu sprzed ogłoszenia wyników referendum w Wielkiej Brytanii. 1,6 proc. rośnie niemiecki DAX, który w czwartek wzrósł powyżej poziomu 10 tys. pkt, po raz pierwszy od maja.

Reklama

Słabiej na tle innych europejskich parkietów wygląda giełda w Londynie. Indeks FSTE 100 rośnie o 0,1 proc., a wyższe wzrosty w jego przypadku powstrzymuje umocnienie funta, jakim brytyjska waluta zareagowała na decyzję BoE o braku obniżki stóp procentowych. Kurs GBP/USD rośnie do powyżej poziomu 1,33.

Decyzja BoE była dużym zaskoczeniem dla rynków, konsensus rynkowy zakładał bowiem, że brytyjscy bankierzy centralni obniżą stopy procentowe w tym tygodniu w celu stymulacji gospodarki brytyjskiej, przeżywającej problemy w wyniku Brexitu. Jednocześnie jednak BoE zadeklarował, że luzowanie polityki monetarnej jest możliwe na kolejnym posiedzeniu w sierpniu.

Na rynku walutowym zwraca uwagę również dalsze osłabienie się jena. Kurs USD/JPY zbliżył się do poziomu 106 i japońska waluta jest najsłabsza do dolara od początku miesiąca.

Osłabienie się jena to efekt sygnałów wysyłanych przez japońskich oficjeli, że do końca tego miesiąca zostanie ogłoszony nowy plan stymulacji fiskalnej oraz monetarnej przez premiera Shinzo Abe, który w tym miesiącu odniósł wyraźne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Rynek spekuluje, że nowy program stymulacji może przyjąć formę tzw. „pieniędzy z helikoptera”, czyli bezpośredniego finansowania wydatków rządowych przez bank centralny.

Rosły w trakcie czwartkowej sesji rentowności obligacji. Rentowność amerykańskiej 10-latki przekroczyła poziom 1,53 proc. Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich wzrosła w pobliże poziomu minus 0,1 proc.

BANK CENTRALNY ANGLII NIESPODZIEWANIE POZOSTAWIŁ STOPĘ PROCENTOWĄ BEZ ZMIAN

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił nieoczekiwanie stopę procentową bez zmian - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w czwartek. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się obniżki stopy BoE o 25 pb. Rada BoE zdecydowała w czwartek o pozostawieniu stopy proc. bez zmian w stosunku głosów 8-1.

Bank utrzymał target skupu aktywów - to 375 mld funtów i tak prognozowali ekonomiści. Rada BoE zdecydowała o pozostawieniu targetu skupu aktywów w stosunku głosów 9-0. Polityka monetarna w Wielkiej Brytanii może zostać poluzowana w sierpniu - poinformował BoE.

THERESA MAY NOWYM PREMIEREM WIELKIEJ BRYTANII, POWOŁAŁA JUŻ KLUCZOWYCH MINISTRÓW

Theresa May, dotychczas szefowa MSW w rządzie Davida Camerona, została w środę 76. premierem Wielkiej Brytanii i drugą kobietą w historii na tym urzędzie. May otrzymała od królowej Elżbiety II misję utworzenia nowego gabinetu, który stanie przed historycznym zadaniem przeprowadzenia Wielkiej Brytanii przez negocjacje dotyczące Brexitu.

Dotychczasowy szef dyplomacji Philip Hammond, minister energetyki Amber Rudd oraz były burmistrz Londynu Boris Johnson zajęli kluczowe stanowiska w rządzie Theresy May. Objęli odpowiednio resorty: finansów, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych.

HOLLANDE ZAAPELOWAŁ DO MAY O JAK NAJSZYBSZE ROZPOCZĘCIE NEGOCJACJI WS. BREXITU

Prezydent Francji Francois Hollande zaapelował w środę podczas rozmowy telefonicznej z nową premier Wielkiej Brytanii Theresą May o jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

May zaznaczyła jednak, że jej rząd będzie potrzebował czasu, zanim przystąpi do tych rozmów. Wyraziła przy tym nadzieję, że negocjacje te będą prowadzone "w konstruktywnym duchu".

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA BEZ ZMIAN W UBIEGŁYM TYGODNIU

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu pozostała bez zmian i wyniosła 254 tys.- poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,149 mln w tygodniu, który skończył się 2 lipca. Tutaj analitycy spodziewali się 2,130 mln osób.

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST INFLACJI PPI W USA

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w czerwcu o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,4 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w czerwcu wzrósł o 0,3 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,3 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio braku zmian i wzrostu o 1,0 proc.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI KWARTALNE JPMORGAN

Przychody banku JPMorgan w drugim kwartale 2016 roku wyniosły 25,2 mld USD, wobec szacunków na poziomie 24,5 mld USD. Zysk na akcję JPMorgan w drugim kwartale 2016 roku wyniósł 1,55 USD. Marża odsetkowa wyniosła 2,25 proc. wobec oczekiwanej 2,31 proc.

WYNIKI BLACKROCKA ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI

Fundusz inwestycyjny BlackRock zanotował w drugim kwartale zysk na akcję w wysokości 4,78 dolarów akcję. Wynik był ten zgodny z oczekiwaniami rynku. Rok temu zysk na akcję BlackRocka wyniósł 4,96 dolarów na akcję. Przychody spółki w drugim kwartale były również takie, jak szacowano i sięgnęły 2,8 mld dolarów. Rok temu BlackRock miał nieco wyższe przychody na poziomie 2,9 mld dolarów.

JAPONIA POWINNA OGŁOSIĆ NOWĄ STYMULACJĘ W NADCHODZĄCYCH TYGODNIACH - HONDA

Etsuro Honda, doradca premiera Japonii Shinzo Abe ds. gospodarczych powiedział dziennikowi The Wall Street Journal, że Japonia powinna wprowadzić program stymulacji monetarnej i fiskalnej. Dodał jednak jednocześnie, że nie ma obecnie konieczności, aby bank centralny rozpoczął finasowanie wydatków rządu. (PAP)