Jak poinformowała kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku Emilia Salach, komunikacja tramwajowa funkcjonuje jedynie na liniach Jelitkowo-Zaspa, Oliwa-Strzyża PKM, Nowy Port-Kliniczna, ale możliwe jest jej nieregularne kursowanie.

"Jeśli to tylko możliwe, apelujemy o pozostanie w domach do ustabilizowania się sytuacji na ulicach Gdańska" - dodała Salach.

Według policji, nieprzejezdne są ulice: Opacka-Grunwaldzka-Pomorska, Czarny Dwór-Hallera-Uczniowska, okolice Galerii Bałtyckiej (całe skrzyżowanie), Partyzantów, Obywatelska, węzeł Kliniczna, Dmowskiego, Biała, Szopy, Kamienna Grobla. Ruchem kierują policjanci, a drogi będą otwierane w miarę odpływu wody i przywracania porządku.

Salach nadmieniła, że ulewne deszcze spowodowały wezbranie poziomu wód i podtopienia.

"Oprócz Strzyży, która zalała niektóre ulice Dolnego Wrzeszcza, z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz ZOO. Dzięki sprawnej reakcji pracowników zwierzęta nie ucierpiały, ale ZOO będzie w piątek zamknięte" - poinformowała.

Salach poinformowała, że w ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 litrów wody na metr kwadratowy. "Jest to dwumiesięczna norma opadów deszczu w naszym regionie" - podkreśliła.

Utrudnienia w komunikacji dotyczą też niektórych pociągów na terenie woj. pomorskiego.

"Kursowanie pociągów z Gdyni Głównej do Kościerzyny odbywa się z komunikacją zastępczą na odcinku Gdynia Główna–Gdańsk Osowa. Służby techniczne pracują na szlaku Gdynia Wielki Kack–Gdynia Głowna - przewrócone są drzewa, podmyty tor, osunięcie skarpy w kilkunastu lokalizacjach" - poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Mirosław Siemieniec.

Kursowanie pociągów przez Rumię w kierunku na Wejherowo odbywa się z ograniczeniem prędkości - na stacji Rumia wylała rzeka Zagórzanka.(PAP)