W piątek we Władysławowie przedstawiciele PKP S.A. i gminy Władysławowo podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie zagospodarowania powierzchni zmodernizowanego dworca kolejowego. PKP S.A. planuje gruntowną modernizację dworca we Władysławowie. Wzorem ma być modernizacja dworca w Rumi, gdzie powstała m.in. biblioteka, Stacja Kultura, która wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii "Single Space Design", dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych na świecie.

Burmistrz Władysławowa Roman Kużel powiedział PAP, że w przedwojennym budynku dworca we Władysławowie, na powierzchni ok. 800 m kw., oprócz biblioteki mają powstać m.in. kącik malucha, sala konferencyjna i informacja turystyczna. Zostanie tam przeniesiona biblioteka publiczna znajdująca się obecnie w ratuszu. Biblioteka ma stać się też miejscem różnorodnych spotkań. Burmistrz zapewnił, że z nowego obiektu będą mogli korzystać np. artyści, organizatorzy kółek zainteresowań, organizacje pozarządowe. "Brakowało nam w gminie takiego miejsca, gdzie można przyjść, spotkać się i miło spędzić czas" - dodał. Jest przekonany, że dworzec stanie się jedną z wizytówek Władysławowa.

Kużel powiedział, że rewitalizacja przestrzeni publicznej jest jednym z priorytetów działania samorządu. "Dworzec kolejowy często jest miejscem pierwszego kontaktu turysty z gminą Władysławowo i chcielibyśmy, aby to było miejsce interesujące, ciekawe oraz nawiązujące do tradycji i kultury regionu" - mówi.

Prace budowlane mają się rozpocząć pod koniec 2017 roku. Zakłada się, że do użytku zmodernizowany obiekt może być oddany w drugiej połowie 2018 roku. Obecnie trwa przygotowywanie projektu.

Cytowany w komunikacie PKP, członek zarządu PKP S.A. Jarosław Kołodziejczyk przyznał, że dzięki współpracy spółki z jednostkami samorządu terytorialnego zmodernizowane dworce - jak powiedział - "tętnią życiem, stając się czymś więcej niż tylko przestrzenią, gdzie można kupić bilet, gazetę czy wypić kawę". "Obiekt, który pełni funkcję transportową, komercyjną i kulturalną zapewnia najlepsze z punktu widzenia lokalnej społeczności i podróżnych wykorzystanie przestrzeni i takim obiektem będzie dworzec we Władysławowie" – podkreślił.

Planowana inwestycja we Władysławowie obejmie gruntowną modernizację budynku kolejowego wraz z budową nowych obiektów dla obsługi pasażerów, w tym dworca sezonowego oraz przestrzeni komercyjnych. Burmistrz podał, że koszty rewitalizacji terenu przydworcowego poniosą gmina Władysławowo i PKP.