Raport zatytułowany "Stagnation Generation” precyzuje w jakich aspektach zamożności najnowsze pokolenie Brytyjczyków zostaje w tyle. Niższe dochody, mniejsze zasoby finansowe i tańsze domy – to główne punkty raportu.

Typowy przedstawiciel najmłodszego pokolenia zarabia około 8 tys. funtów mniej niż 20 lat wcześniej jego rówieśnik z poprzedniego – Generation X. W dużej części wynika z wielkiego kryzysu finansowego, ale po części też z niższej produktywności obecnych pracowników.

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość, ale nawet w optymistycznych scenariuszach wydaje się bardziej prawdopodobne, że milenialski zanotują znacznie niższe wynagrodzenia niż poprzednie pokolenie – twierdzi raport.

Ceny nieruchomości weszły już na taki poziom, że dla przeciętnego pracownika są trudno osiągalne. Kilkudziesięcioletnie kredyty z wysokimi ratami sprawiają, że nie każdego kusi taka perspektywa. Wiele osób nie decyduje się za zakup i pozostaje przy wynajmie. Dlatego też millenialsi słabiej wypadają niż Generation X, jeśli mierzymy zamożność posiadaniem nieruchomości. 50 proc. więcej osób z pokolenia Baby Boomer (urodzeni w latach 1946-64) miało mieszkanie w wieku 30 lat niż obecne pokolenie – wylicza raport.

Co ważne poprzednie pokolenia miały znacznie większy dostęp do bogatych programów emerytalnych w Wielkiej Brytanii niż obecni pracownicy. Niższe wynagrodzenia dla młodych pracowników wynikają po części z konieczności finansowania tych programów przez firmy. Obecnie nie ma możliwości wejścia do tych programów, które stały się niemal wyłącznie korzyścią dla starszych i emerytowanych pracowników.

Młodzi pracownicy muszą być też gotowi na cios ze strony rządu, który będzie podwyższał składki na opiekę społeczną i podatki. Finansowanie starszego pokolenia spadnie na barki tego młodszego.

>>>Czytaj więcej: Millenialsi są skazani na pracę do końca życia. Jak ich do tego przygotować?

Ostatnie uderzenie w millenialsów to Brexit, o którego losie zadecydowali przedstawiciele starszych pokoleń: Baby Boomer i Generation X. To im Wielka Brytania zawdzięcza wyjście ze struktur UE.

Z raportu wynika, że Brytyjczycy w wieku od 65 do 74 lat posiadają więcej bogactwa niż w cała populacja poniżej 45 lat. Nawet jeśli populacja młodszego pokolenia jest dwukrotnie bardziej liczna niż starszego.