Śledczy poinformowali, że o powiązania z kalabryjską ‘ndranghetą, uważaną za najsilniejszą włoską mafię, podejrzani są także lokalni politycy i pracownicy urzędów skarbowych.

Na wniosek prokuratury do walki z mafią skonfiskowany został majątek gangów o wartości co najmniej 40 milionów euro.

Za sukces obecnej operacji antymafijnej uznano aresztowanie szefa słynącego z wyjątkowej brutalności gangu kalabryjskiej mafii, Francesco Muto, zwanego „Królem ryb”, jednego z dziesięciu najpotężniejszych bossów z tamtych stron.

Według wymiaru sprawiedliwości od 30 lat kontrolował on połowy i sprzedaż ryb na 150-kilometrowym odcinku wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Zmonopolizował także działalność handlu i usług - od pralni po hotele - w wielu miejscowościach turystycznych.

Jak wyjaśnili na konferencji prasowej przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, gang kierowany przez Muto kontrolował też handel kokainą, haszyszem i marihuaną w popularnych nadmorskich kurortach Kalabrii.

Podkreślono, że wtorkowe zatrzymania mają szczególne znaczenie, ponieważ rozbito gangi prowadzące również wyjątkowo aktywną działalność ekonomiczną na północy Włoch, gdzie przeniosły wiele swych przestępczych interesów i część majątku, przenikając do kolejnych dziedzin gospodarki. Jak powiedział jeden z prokuratorów, odkryto nawet mafijną firmę produkującą energooszczędne lampy i żarówki.

Nie unikają żadnej aktywności, która może przynieść im dalsze bogactwo - twierdzą śledczy.(PAP)