KTO MOŻE URUCHOMIĆ ART. 50? ROZSTRZYGNIE SĄD NAJWYŻSZY WLK. BRYTANII

Do sądu najwyższego Wielkiej Brytanii trafił pozew, w którym grupa obywateli domaga się, by formalną procedurę wyjścia UK z UE, opisaną w art. 50 Traktatu Lizbońskiego, poprzedzono zgodą parlamentu wyrażoną w ustawie. Zdaniem powodów premier Wlk. Brytanii nie może bez zgody władzy ustawodawczej rozpocząć procedury wyjścia z UE.

Sąd rozpatrzy zasadność sprawy na posiedzeniu 15 października, a jeżeli pozew trafi na wokandę, to sąd zajmie się nim najwcześniej w grudniu.

PKB STREFY EURO W DÓŁ PO BREXICIE - KE

Brexit wpłynie ujemnie na PKB strefy euro w 2017 r. o 0,25-0,5 proc. - wynika z wtorkowego opracowania Komisji Europejskiej.

W raporcie wskazano, iż w związku z Brexitem PKB Wlk. Brytanii w 2017 r. będzie niższe o 1-2,75 proc. w porównaniu do wcześniejszych prognoz.

Autorzy raportu są zdania, iż PKB w strefie euro wzrośnie w 2016 r. o 1,5-1,6 proc., a w 2017 r. o 1,3-1,5 proc. Natomiast wzrost PKB Wlk. Brytanii ma wynieść 1,3-1,6 proc. w 2016 r., a w 2017 r. (-0,3)-1,1 proc.

Zdaniem KE Brexit doprowadzi w 2017 r. do wyhamowania inflacji w strefie euro o 0,25 pkt proc., a w Wlk. Brytanii o 2/3 - 1 pkt. proc.

MINISTER FINANSÓW ZAJMIE STANOWISKO WS. DEFICYTU JESIENIĄ

"Wlk. Brytania ma bardzo duży deficyt budżetowy, patrząc na standardy międzynarodowe i musimy się zająć tą sprawą. Odniosę się do tej kwestii w moim jesiennym oświadczeniu" - powiedział we wtorek minister finansów Wlk. Brytanii Philip Hammond.

Minister wskazał, iż długoterminowym wyzwaniem dla gospodarki Wlk. Brytanii jest wzrost produktywności.

"Podniesienie poziomu produktywności jest długoterminowym wyzwaniem dla naszej gospodarki, a inwestycje infrastrukturalne są jedną z dróg prowadzących do realizacji tego celu" - powiedział.

SPRZEDAŻ DOMÓW W BUDOWIE W WLK. BRYTANII W DÓŁ O 1/3

Sprzedaż domów w budowie spadła w Wlk. Brytanii w II kw. o 34 proc. rdr - wynika z opracowania Molior London, do którego dotarła agencja Bloomberg.

W II kw. ukończono budowę 5.655 domów, a nabywców znalazło 4.600 nieruchomości.

CENY DOMÓW W UK W MAJU SOLIDNIE ROSŁY

Wzrost cen domów w Wlk. Brytanii wyniósł w maju 8,1 proc. rdr, co oznacza trzeci miesiąc ponad 8-proc. wzrostów.

Ceny domów w Londynie wzrosły w maju o 13,6 proc. rdr.

WELLS FARGO KUPUJE W LONDYNIE NIERUCHOMOŚĆ POD SIEDZIBĘ

Amerykański bank Wells Fargo zamierza kupić w Londynie nieruchomość pod swoją główną siedzibę w Wlk. Brytanii.

Budynek ma kosztować niemal 400 mln dolarów i będzie w stanie pomieścić 2.600 osób. Obecnie w Londynie Wells Fargo zatrudnia 850 pracowników, jednak rzecznik prasowa banku powiedziała, że Wells Fargo zamierza "zajmować cały budynek".

BREXIT NIEKORZYSTNY DLA ROLNICZEGO SEKTORA USA W RAMACH TTIP

Wyjście Wlk. Brytanii z UE może ograniczyć korzyści dla USA płynące z podpisania Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) - twierdzą autorzy poniedziałkowego raportu Congressional Research Service.

"Wykluczenie UK z UE może być znaczące pod względem ograniczenia potencjalnych zysków w handlu w ramach TTIP" - napisano.

Zgodnie z opracowaniem Wlk. Brytania odpowiada obecnie za ok. 15 proc. całości handlu artykułami rolnymi UE z USA.

NIEOCZEKIWANY WZROST CPI W WLK. BRYTANII

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły w czerwcu o 0,5 proc. rdr.

Analitycy oczekiwali wzrostu cen o 0,4 proc.

W V ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3 proc. rdr.

PARLAMENT UK POPARŁ PRZEDŁUŻENIE PROGRAMU NUKLEARNEGO TRIDENT

Brytyjski parlament przegłosował w poniedziałek wieczorem przedłużenie programu odstraszania nuklearnego Trident, w skład którego wchodzą cztery okręty podwodne uzbrojone w broń atomową. Każdorazowo przynajmniej jedna z łodzi znajduje się na patrolu, gdzieś na świecie - stanowiąc realną groźbę odpowiedzi nuklearnej w razie ataku na Wielką Brytanię, nawet jeśli tradycyjna armia zostanie pokonana.

Za wnioskiem, złożonym jeszcze przez rząd Davida Camerona, a obecnie popieranym przez nowy gabinet Theresy May, zagłosowało 472 posłów, wobec sprzeciwu 117 deputowanych. Wbrew jednoznacznej opozycji lidera Partii Pracy, Jeremy'ego Corbyna, za przedłużeniem programu opowiedziała się większość polityków jego ugrupowania.

Lider opozycji Jeremy Corbyn podkreślał w trakcie parlamentarnej debaty, że osobiście nigdy nie wyraziłby zgody na użycie głowic nuklearnych, chociażby ze względu na humanitarne konsekwencje takiej decyzji.

Nowa premier Theresa May zaznaczyła jednak, że cały system ma sens tylko wtedy, kiedy jego użycie jest realne i otwarcie powiedziała, że gdyby było to konieczne, autoryzowałaby atak, nawet kosztem ponad 100 tys. potencjalnych ofiar. Jak zaznaczyła, przerwanie programu lub zamiana na tańszy - szacowany koszt to do 41 mld funtów rozłożonych na 35 lat - byłoby "zaniechaniem obowiązków".

Oprócz Corbyna i części posłów Partii Pracy, przeciwko rządowemu wnioskowi opowiedzieli się też deputowani Szkockiej Partii Narodowej, którzy określili go "absurdalnym zarówno z powodów obronnych, jak i finansowych". (PAP)