Nowoczesny dworzec wybudowany zostanie w rejonie ulic Owocowej i Korzeniowskiego. Oprócz obiektu, przebudowane zostaną zjazdy z dróg w tej okolicy i powstanie plac manewrowy.

Dworzec Górny ma w najbardziej funkcjonalny sposób połączyć komunikację miejską, PKS i prywatnych przewoźników z komunikacją kolejową - powiedział we wtorek dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Jak dodał, to kolejny etap usprawniania systemu połączeń komunikacyjnych w mieście. Ostatnio oddano do użytku zmodernizowany dworzec PKP - przypomniał.

Dziś po wyjściu z pociągu na dworcu głównym, żeby skorzystać z autobusów PKS trzeba udać się na oddalony dworzec autobusowy - powiedział Krzystek. Jeżeli natomiast pasażerowie chcą skorzystać z busów innych przewoźników, muszą korzystać z kilku rozproszonych w mieście miejsc, co jest szczególnie uciążliwe dla podróżnych, którzy są w Szczecinie po raz pierwszy - dodał. Dworzec Górny ma rozwiązać ten problem.

Stworzenie Dworca Górnego wymaga przebudowy zjazdów z kilku ulic dla autobusów, taksówek i samochodów osobowych. Powstaną tutaj perony autobusowe i miejsca postojowe dla innych aut. W budynku dworca będą m.in. powierzchnie usługowe, pomieszczenia socjalne dla kierowców i obsługi pojazdów, biura i kasy biletowe, a także poczekalnia.

Na nowym dworcu ma powstać także system informacji podróżnych, a także system usprawniający parkowanie pojazdów.

Koszty inwestycji to blisko 30 mln zł, z czego 75 proc. finansowania ma pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Niedawno zakończyły się prace koncepcyjne nad centrum przesiadkowym. Do końca br. powinno być gotowe studium wykonalności projektu. Miasto planuje, że budowa dworca zakończy się pod koniec 2020 r. (PAP)

>>> Polecamy: Koniec budowy autostrady A4. Przejedziemy z Niemiec przez Polskę aż na Ukrainę