"Pasy zostały oznaczone logiem +Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016+, wyświetlanym nad kabinami przeznaczonymi specjalnie do dokonywania odpraw pielgrzymów" – powiedziała rzeczniczka KOSG. Na monitorach wyświetlane są komunikaty, wskazujące pielgrzymom najkrótszą drogę do kontroli granicznej.

Jak poinformowała, funkcjonariusze Straży Granicznej i wolontariusze pomagają na lotnisku pielgrzymom w odprawie granicznej i znalezieniu drogi, środków komunikacji miejskiej oraz swoich miejsc pobytu.

Według informacji uzyskanych od służb prasowych lotniska, we wtorek i środę do Krakowa przyleciały pierwsze samoloty czarterowe z pielgrzymami. Kolejne spodziewane są w sobotę. Pielgrzymi przylatują także rejsowymi samolotami.

Straż graniczna apeluje do pielgrzymów o pilnowanie swego bagażu, ponieważ każdy pozostawiony bez opieki bagaż musi zostać sprawdzony – co związane jest z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Konsekwencją pozostawienia bagażu bez nadzoru mogą być opóźnienia w komunikacji lotniczej i mandat karny do 500 zł dla właściciela.

Zaleca, aby w przypadku porzucenia bagażu, np. po przepakowaniu, pozostawiać puste walizki lub torby otwarte, przy koszach na śmieci. Pozostawienie zbędnych bagaży w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji i może spowodować ewakuację całego lotniska.

Według szacunków Kraków Airport, w związku ze ŚDM do Krakowa przyleci ok. 30 tys. pielgrzymów. Porozumienie w sprawie ich obsługi oraz obsługi przylotu i odlotu papieża podpisali 11 lipca przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i pełniący obowiązki prezesa Kraków Airport Radosław Włoszek. "30 tys. to ilość, którą spokojnie, profesjonalnie, w przyjaznej atmosferze możemy obsłużyć, ale jednocześnie normalnie funkcjonować" – powiedział wówczas Radosław Włoszek.

Porozumienie dotyczyło m.in. lokalizacji punktów informacyjnych dla pielgrzymów, przeszkolenia wolontariuszy oraz udostępnienia miejsc magazynowych i parkingów na potrzeby ŚDM.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie letnim lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie.

W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,7 mln pasażerów. Na początku lipca zakończono drugi etap rozbudowy terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Balice. (PAP)