Młodzi żołnierze i podchorążowie, podobnie jak pozostali pielgrzymi, będą uczestniczyli w kolejnych punktach programu ŚDM; także w poprzedzających spotkanie z papieżem dniach w diecezji w ordynariacie polowym.

Jak powiedział w środę PAP płk Wojciech Kaliszczak z MON, prócz Polaków w ŚDM wezmą udział żołnierze z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Nowej Zelandii, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najliczniejsi będą Francuzi (ok. 100), Hiszpanie (70) i Brytyjczycy (35).

"Pielgrzymka pokazuje, że płaszczyzna komunikacji między żołnierzami z Polski i innych państw nie odnosi się tylko do tego, co się dzieje w strefie stricte wojskowej, jak np. na ćwiczeniach. Również możemy wspólnie brać udział w takich wydarzeniach jak wojskowe Światowe Dni Młodzieży" - powiedział Kaliszczak.

Żołnierze z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii przyjadą bezpośrednio do Krakowa. Podobnie będzie z Polakami. Natomiast pozostali wojskowi pielgrzymi z zagranicy od niedzieli będą uczestniczyć w wydarzeniach w Warszawie w ramach poprzedzających ŚDM dni w diecezji, organizowanych przez ordynariat polowy. Rano złożą wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po południu wezmą udział w mszy św. inaugurującej diecezjalną część ŚDM w katedrze polowej, a następnie w ceremonii otwarcia ŚDM przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek warszawska grupa wojskowych pielgrzymów pojedzie do Częstochowy, następnie wrócą do stolicy i w środę, 27 lipca - w dniu przyjazdu papieża Franciszka do Polski - przez Oświęcim i Wadowice pojadą do Krakowa. Również w środę w Krakowie będą pozostałe grupy wojskowych pielgrzymów.

Żołnierze, podobnie jak pozostali pielgrzymi, będą uczestniczyli w kolejnych punktach programu ŚDM - spotkaniach z papieżem, mszach św., modlitwach, katechezach i koncertach. Podczas czuwania w Brzegach, z 30 na 31 lipca, zajmą własny sektor położony w pobliżu głównego ołtarza.

Wojskowymi uczestnikami ŚDM będą przede wszystkim młodzi żołnierze i podchorążowie. Prócz nich w Krakowie będzie też czterech zagranicznych biskupów polowych - abp Timothy Broglio z USA, bp Franciszek Rabek ze Słowacji, bp Luc Ravel z Francji i bp Werner Freistetter z Austrii. Polski biskup polowy Józef Guzdek w Krakowie m.in. odprawi mszę św. dla harcerzy.

W Krakowie żołnierze będą mieszkać w miasteczku namiotowym na terenie koszar 16 batalionu powietrznodesantowego. W Warszawie pielgrzymi zamieszkają na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. W organizację wojskowej pielgrzymki zaangażowane są także Ordynariat Polowy WP i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. (PAP)