Zachód zyskuje, Wschód traci. Cała prawda o migracji wewnątrz UE

20 lipca 2016, 18:03 | Aktualizacja: 19.02.2017, 09:55
Źródło:PAP
Migracja wewnątrz UE, źródło: MFW

Migracja wewnątrz UE, źródło: MFWźródło: Materiały Prasowe

Migracja w UE, w ramach której ludzie wykształceni przenoszą się ze Wschodu na Zachód, utrudnia wyrównanie dochodów między regionami Europy i szkodzi gospodarce krajów wschodnich - głosi opublikowany w środę raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Reklama

Komentarze (21)

 • takijeden(2016-07-21 00:40) Zgłoś naruszenie 9120

  Ja tam się nie zgadzam że to zjawisko permanentne - znam sporo inżynierów pracujących w Niemczech i Anglii. Póki co tylko jeden zdecydował się kupić mieszkanie na wyspie. Reszta planuje powrót. Wypad na zachód to taki epizod w karierze i do tego zebranie trochę mocniejszej waluty na chałupę w Polsce. 4 kolegów już wróciło do Polski. Ja wracam za 3 tygodnie - tydzień temu złożyłem wypowiedzenie po 4 latach pracy w sporej firmie na wyspach. Powód jest dość prosty - w okolicach 30 - 35 lat trzeba robić dzieci a później wychować i mało kto chce to robić w tym zachodnim szambie. Prowadzenie ciąży i opieka medyczna to na wyspie jakiś ponury żart. Później wszy w przedszkolu i wieczna grypa żołądkowa bo wyspiarze nie przejmują się za bardzo higieną. Dodatkowo te klaustrofobiczne mieszkania, jeżeli chcesz mieszkać normalnie w spokojnej dzielnicy to trzeba wywalić 1 - 1.2 k funtów. Trzeba myśleć naprawdę życzeniowo aby komuś się podobała wyspa. Duże znaczenie dla powrotów ma bliskość rodziny w Polsce Oczywiście jeżeli ktoś pochodzi z małej miejscowości, nie ma perspektyw to będzie siedział w UK na pół etatu aby mieć house i child benefit, ale jeżeli ktoś posiada wykształcenie z doświadczeniem to nie ma sensu tutaj siedzieć. Nawiasem mówiąc gdyby angielski inżynier przyjechał pracować do PL to by z głodu zdechł - na wyspie kultura pracy inna (pracuje się woooolno), specjalizacja wąska, nierzadko szwankujący zdrowy rozsądek, ciągłe meetingi gdzie wyspiarze onanizują się tymi dyskusjami a potem na kawkę.

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • Wyniszczenko(2016-07-21 01:21) Zgłoś naruszenie 376

  Cała prawda o migracji wewnątrz UE - i jakieś porysowane strzałki.. Co to ma być za artykuł? Moze jakiś wykres albo twarde dane, tabela czy coś a nie jakaś mapa porysowana strzałkami

  Odpowiedz
 • m1(2016-07-20 20:18) Zgłoś naruszenie 1524

  Ludzie zawsze emigrowali z prowincji do metropolii. Dlatego min. PiS wygrywa wybory. Ludzie zdolni i pracowici zawsze będą szukali miejsca, które może zapewnić im przyszłość adekwatną do swoich właściwości i kompetencji.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • fghj(2016-07-28 23:19) Zgłoś naruszenie 141

  Problem w tym, ze Polska stracila ok. 2,5 milina mlodych, wyksztalconych przez Polske oraz odwaznych ludzi. Za 20 lat bedzie to utrata 7,5 miliona ludzi, bo icj dzieci beda cudzoziemcami...

  Odpowiedz
 • Rocho(2017-02-19 10:37) Zgłoś naruszenie 126

  Częściowym rozwiązaniem jest zwrot kasy za wykształcenie i wszelkie świadczenia społeczne otrzymane przez osobnika który ma zamiar emigrować. Jeżeli ktoś uzna że za granicą będzie mu lepiej to niech jedzie. Ale najpierw niech odda z odsetkami wszystko co do grosza co dostał od biednych ludzi którzy go tu utrzymywali przez 20-25 lat. W tym pełne koszty edukacji, ubezpieczenia zdrowotnego i wszystkich innych świadczeń. A potem nałożyć na takiego kolesia obowiązek zabrania do Niemiec czy GB i utrzymania jego starych rodziców. No bo kto ma niby pracować na ich emerytury skoro synuś wyjechał ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • patryk(2017-02-19 18:06) Zgłoś naruszenie 20

  """Zdaniem autorów emigranci ze Wschodu na Zachód to przede wszystkim ludzie wykształceni i młodzi; ten drenaż mózgów "bardzo pogorszył i tak już negatywne trendy demograficznej na południowym wschodzie (Europy)" - konstatują autorzy. "" a podobno to ludzie słabo wykształceni i głupi zajmują się polepszaniem demografii. do dzieła bracia ze wschodu!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze