Umowa dotyczy inwestycji zlokalizowanej przy ul. Pereca w Warszawie. W budynku znajdą się 193 lokale mieszkalne i część usługowa. Całość będzie przeznaczona na wynajem. Wartość transakcji to blisko 100 mln zł. Inwestycja ma być ukończona w ciągu dwóch lat od podpisania umowy.

- Stabilność polskiej gospodarki i potencjał jaki stoi przed rozwojem rynku najmu w tym kraju sprawiły, że Polska w naturalny sposób znalazła się w kręgu naszych zainteresowań. Liczymy na możliwość zbudowania tu atrakcyjnego portfela inwestycji – zapowiada Michiel Dubois z Bouwfonds IM. Doradcą transakcyjnym inwestora była firma konsultingowa Reas.
BERF jest jednym z funduszy inwestycyjnych otwartych Bouwfonds Investment Management, który zajmuje się głównie zarządzaniem inwestycjami na rynku nieruchomości. Bouwfonds IM działał dotychczas w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Skandynawii. Wartość aktywów mieszkaniowych firmy szacowana jest na 1,66 miliarda euro. Większość z nich to nieruchomości przeznaczone na wynajem.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska, liczy, że tego typu projekty staną się ważnym elementem modelu biznesowego spółki. Firma będąca częścią największej belgijskiej grupy deweloperskiej działa w Polsce od 2010 r. Jej aktualny portfel obejmuje ponad 1 tys. lokali w siedmiu projektach.

To nie pierwsza tego typu inwestycja w Warszawie. Kilka dni temu Catella, międzynarodowy fundusz z siedzibą w Niemczech, kupił 72 mieszkania w luksusowym warszawskim wieżowcu Złota 44. One też będą przeznaczone na długoterminowy wynajem. Grupa docelowa to m.in. szefowie zagranicznych firm, managerowie wysokiego szczebla i dyplomaci.
Z wyliczeń agencji Home Broker oraz Domiporta.pl wynika, że obecnie przeciętna oczekiwana rentowność najmu wyliczona dla największych rynków mieszkaniowych wynosi 4,99 proc. netto w skali roku. To najwyższy poziom od wiosny 2010 r. kiedy firmy zaczęły badać ten rynek.

>>> Polecamy: Spółdzielcza reaktywacja. Rząd sięga po pomysły rodem z PRL-u