W czwartek marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin podpisał z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie miejskiego obszaru funkcjonalnego w Ełku. Dokument ustala zasady korzystania z puli pieniędzy zarezerwowanych na rozwój tego obszaru w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2014-2020. W piątek podobny dokument marszałek podpisze z prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział PAP w czwartek, że za pieniądze unijne w mieście zagospodarowane zostaną tereny poprzemysłowe i powojskowe. 20 mln euro przeznaczonych zostanie m.in. na przebudowę ulicy Suwalskiej, mającej po dwa pasy wyjazdowe w kierunku Suwałk, i ulicę Kolonia, prowadzącą do obwodnicy miasta i łączącą się z drogą krajową nr 61.

Poprawiona ma być także infrastruktura drogowa ulicy Wojska Polskiego. Dostosowana ona będzie do ruchu autobusów miejskich. Samorząd chce również odnowić centrum miasta - zrewitalizować kamienice i podwórka, nadając im nowe funkcje. Z unijnych dotacji mają być też prowadzone działania społeczne włączające osoby wykluczone +do życia społecznego+. Powojskowy budynek stajenny ma stać się ełckim centrum społecznym, w którym prowadzone będą zajęcia z dorosłymi i młodzieżą. Rozbudowana i wzbogacona zostanie ekspozycja Muzeum Historycznego Miasta Ełku, m.in. część związaną z kolejnictwem - powiedział PAP prezydent Ełku.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka elbląskiego urzędu miasta Joanna Urbaniak, Elbląg ma otrzymać na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne blisko 40 mln euro. Samorząd planuje przebudować drogę wojewódzką 504 między Elblągiem a Braniewem oraz zbudować w samym Elblągu torowisko i trakcję tramwajową na jednej z ulic w centrum miasta. Przebudowy doczekać się ma wiadukt w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej. Na rewitalizację czeka także otwarte kąpielisko miejskie w Elblągu. Budynki socjalne mają zostać zmodernizowane. Elbląski Szpital Specjalistyczny będzie miał odnowione oddziały, a także wyremontowany blok operacyjny.

Reklama

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów przewidziany przez Komisję Europejską. Ma on skłonić sąsiadujące ze sobą gminy do współpracy, aby mogły one realizować wspólne projekty, których oddziaływanie wykracza poza granice administracyjne pojedynczych samorządów.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego możliwość korzystania z ZIT mają trzy miasta – Olsztyn, Elbląg i Ełk. Olsztyn otrzyma prawie 60 mln euro. (PAP)