Indeks S&P 500 spada o 0,05 proc. 0,04 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,1-proc. minusie.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy, pozytywny wpływ na jego notowania ma Caterpillar. Na notowania indeksu negatywny wpływ ma natomiast tracący po publikacji raportu kwartalnego kurs Intela. Spółka podała wynik lepszy od oczekiwań na poziomie zysku netto, rozczarowała jednak przychodami.

Po publikacji wyników kwartalnych zyskuje natomiast General Motors. Koncern motoryzacyjny pokazał wyniki lepsze od oczekiwań, dodatkowo podniósł również prognozę zysku na cały rok.

Nieduże zmiany notują giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx traci 0,5 proc. Niemiecki DAX jest na 0,4 proc. minusie. Francuski CAC 40 spada o 0,6 proc. Nieznacznie spada kontrakt na indeks S&P 500 i jest on na 0,1-proc. minusie.

W czwartek wyniki zaprezentowało kilka dużych europejskich korporacji. Kurs Daimlera idzie w górę po tym, jak producent samochodów poinformował o wyższym rdr skorygowanym zysku, sprzedaży i przychodach.

Rosną akcje koncernu Unilever, który zanotował w drugim kwartale 2016 r. wzrost sprzedaży o 4,7 proc., wobec 4,5 proc. prognoz. Przychody spółki wzrosły o niemal 5 proc. O 5 proc. rdr wzrósł w drugim kwartale skorygowany zysk ABB. Akcje spółki rosną, choć poinformowała ona również o 5-proc. spadku sprzedaży i 8-proc. mniejszym wolumenie zamówień.

Skorygowany zysk na akcję Roche okazał się o 7 proc. wyższy od oczekiwań analityków, a sprzedaż szwajcarskiego producenta leków wzrosła w pierwszym półroczu wzrosła o 6 proc.

Fatalnie radzi sobie giełda w Turcji, gdzie wprowadzono w nocy stan wyjątkowy, który ma obowiązywać przez 3 miesiące. Główny indeks w Stambule spadł do poziomów widzianych ostatnio w lutym, a przez 4 ostatnie sesje stracił już blisko 12 proc. Jest to najgorszy tydzień dla tureckiej giełdy od 2008 r. BIST 100 w czwartek stracił blisko 4,5 proc.

Na rynku walutowym po zakończeniu posiedzenia EBC osłabia się euro. Kurs EUR/USD idzie w dół w pobliże poziomu 1,099. EBC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian. Bez zmian pozostały również parametry programu skupu aktywów z rynku. Na konferencji prasowej po zakończaniu posiedzenia prezes EBC Mario Draghi oświadczył, że bank centralny strefy euro jest gotowy do działania, jeśli Brexit odbije się negatywnie na gospodarce.

W stosunku do dolara umacnia się jen. Kurs USD/JPY spada do poziomu 106, po słowach prezesa japońskiego banku centralnego Haruhiko Kurody, który wskazał, że obecnie nie ma potrzeby wprowadzania w Japonii ”pieniędzy z helikoptera”.

EBC POZOSTAWIŁ STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc. Stopa kredytu wynosi 0,25 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

EBC pozostawił bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Miesięczny target w przypadku tego programu wynosi obecnie 80 mld euro.

EBC GOTOWY DO DZIAŁANIA, JEŚLI BREXIT ODBIJE SIĘ NEGATYWNIE NA GOSPODARCE - DRAGHI

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC, że bank centralny strefy euro jest gotowy do dalszego działania, jeśli na taką potrzebę będą wskazywać dane, które napłyną z gospodarki europejskiej w kolejnych miesiącach.

Prezes EBC powiedział, Rada Prezesów EBC nie dyskutowała jeszcze nad konkretnymi instrumentami, jakie mogą zostać użyte w celu luzowania polityki monetarnej. Draghi stwierdził, że EBC będzie monitorował wpływ decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej na sytuację gospodarczą w strefie euro.

W JAPONII NIE BĘDZIE PIENIĘDZY Z HELIKOPTERA - KURODA

Haruhiko Kuroda, szef BoJ, powiedział w czwartek w radiu BBC4, że nie ma ani potrzeby, ani możliwości użycia "pieniędzy z helikoptera", czyli bezpośredniego finansowania wydatków rządowych przez bank centralny. Na rynku spekulowano, że BoJ może zdecydować się na taki krok. Kuroda dodał, że japoński bank centralny ma do swojej dyspozycji inne narzędzia, których może użyć w celu luzowania polityki monetarnej.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 1 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 253 tys. z 254 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,128 mln w tygodniu, który skończył się 9 lipca - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,137 mln osób.

INDEKS PHILADELPHIA FED WYNIÓSŁ W LIPCU MINUS 2,9 PKT.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w lipcu minus 2,9 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie plus 4,5 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 4,7 pkt.

WZRÓSŁ INDEKS AKTYWNOŚCI W GOSPODARCE AMERYKAŃSKIEJ NAI

W czerwcu wzrósł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI wzrósł w czerwcu do plus 0,16 pkt. z minus 0,56 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie. Wynik ten był lepszy od oczekiwań, analitycy spodziewali się bowiem wskaźnika na poziomie minus 0,2 pkt.

DANE O SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W W.BRYTANII W CZERWCU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w czerwcu spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 0,6 proc. W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna, z uwzględnieniem paliw, wzrosła o 4,3 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 5,7 proc., po korekcie z +6,0 proc. Analitycy stawiali tu na wzrost o 5,0 proc.

NASTROJE W BIZNESIE FRANCJI W VII NIEOCZEKIWANIE POLEPSZYŁY SIĘ

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w lipcu 102 pkt. wobec 100 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika do 99 pkt.

SPRZEDAŻ UNILEVERA W DRUGIM KWARTALE POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, ZYSK NA AKCJĘ ZGODNY Z PRZEWIDYWANIAMI

Koncern Unilever zanotował w drugim kwartale 2016 r. wzrost sprzedaży o 4,7 proc. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali dla Unilevera wzrost sprzedaży o 4,5 proc. Przychody Unilevera wzrosły w drugim kwartale o 4,7 proc., tyle samo co w I kwartale. Podstawowy zysk na akcję spółki w pierwszym półroczu wyniósł 0,92 euro i był zgodny z oczekiwaniami analityków.

ERDOGAN OGŁASZA WPROWADZENIE STANU WYJĄTKOWEGO NA 3 MIESIĄCE W TURCJI

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wprowadzenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące. Decyzja wejdzie w życie wraz z publikacją w dzienniku rządowym. Ma pomóc władzom w opanowaniu sytuacji po puczu. Turecki prezydent zaznaczył, że ogłoszenie stanu wyjątkowego w żaden sposób nie narusza konstytucji. "Powodem ogłoszenia stanu wyjątkowego jest konieczność podjęcia szybkich i skutecznych działań w celu usunięcia zagrożeń dla demokracji, państwa prawa i wolności obywatelskich" – oświadczył.

ZYSK GENERAL MOTORS POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Koncern General Motors zanotował w drugim kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,86 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik jest lepszy od konsensusu na poziomie 1,52 USD na akcję. Przychody General Motors w drugim kwartale wyniosły 42,4 mld USD wobec szacowanych przez analityków 39 mld USD. Dodatkowo General Motors podniósł roczną prognozę zysku

ZYSK NETTO INTELA W DRUGIM KWARTALE POWYŻEJ PROGNOZ, PRZYCHODY SŁABSZE

Zysk netto amerykańskiego koncernu Intel wyniósł 59 centów na akcję wobec oczekiwań na poziomie 53 centów zysku na akcję. Nieco niższe od spodziewanych okazały się jednak przychody spółki, które wyniosły 4,03 mld dolarów wobec zakładanych przez konsensus 4,16 mld. (PAP)