Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 9 centów i jest wyceniana po 46,29 USD za baryłkę.

Ropa najprawdopodobniej zakończy tydzień zniżkami - od poniedziałku cena surowca w Nowym Yorku na kontraktach spadła o 2,6 proc.

W Stanach zapasy ropy i benzyny są najwyższe w miesiącach letnich od blisko 20 lat i to pomimo rekordowego poziomu zużycia benzyny w czerwcu. Jak podaje American Petroleum Institute (API) popyt na benzynę w czerwcu wzrósł o 2,7 proc. rdr.

"Wszystko kręci się wokół zapasów" - powiedział Jonathan Barrat, główny zarządzający w Ayers Alliance Securities z Sydney.

"Amerykanie nie wyjeździli tyle kilometrów w sezonie letnim, ile niektórzy analitycy oczekiwali. Ropa nadal napływa na rynek, a gospodarka światowa nie jest aż taka mocna" - dodał.

Z wieści z rynku, Iran prowadzi rozmowy z Mitsui & Co. oraz Total w sprawie inwestycji w krajowy sektor petrochemiczny. Iran planuje przyciągnąć inwestycje warte w sumie 60 mld USD, by podwoić produkcję wyrobów petrochemicznych w ciągu najbliższych 10 lat.