"Kolejni inwestorzy finiszują z pracami budowlanymi w Żorach-Osinach, a w ostatnim czasie wydaliśmy dwa nowe zezwolenia dotyczące tego terenu. Nowymi inwestorami będą reprezentujące branżę automotive koreańskie firmy Sekonix oraz Shelf31" – poinformował w piątek wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński.

W sumie na inwestycje w Żorach-Osinach zdecydowało się dotąd sześć firm, które zadeklarowały inwestycje warte 162 mln zł oraz utworzenie co najmniej 517 miejsc pracy. Przedstawiciele strefy podkreślają jednak, że z reguły realne nakłady i zatrudnienie są większe od deklaracji, nawet o połowę.

Swoją inwestycję rozpoczął już pierwszy z nowych inwestorów - Sekonix, który w maju kupił w Osinach działkę o powierzchni blisko 3,8 ha. W powstającym kosztem 62 mln zł zakładzie będą produkowane oprawy oświetleniowe i moduły LED dla motoryzacji. W pierwszym etapie powstanie zakład produkcyjny i hala o powierzchni ok. 9 tys. m kw., które w przyszłości będą rozbudowane o kolejne 11 tys. m kw. Fabryka ma ruszyć na początku przyszłego roku. Zatrudnienie znajdzie co najmniej 90 osób.

"Sekonix nie prowadzi jeszcze regularnego naboru pracowników, natomiast przewidujemy, że rozpocznie się on najprawdopodobniej po wakacjach, na przełomie września i października. Rekrutacja będzie się odbywać we współpracy z żorskim Powiatowym Urzędem Pracy, a także poprzez portale rekrutacyjne, jak i bezpośrednio w firmie" – poinformował Zabiegliński.

Druga nowa inwestycja w Żorach - zakład spółki Shelf31 - ma być gotowa przed końcem przyszłego roku. Prace budowane ruszą w najbliższych tygodniach. W fabryce będą powstawać elementy siedzeń samochodowych – zagłówki, mechanizmy regulacyjne zagłówków i podłokietniki. Deklarowana wartość inwestycji koreańskiej firmy to 25 mln zł; powstanie co najmniej 300 miejsc pracy.

Obecnie, poza firmą Sekonix, w Żorach-Osinach prace budowlane prowadzi trzech inwestorów, którzy zezwolenia na działalność w KSSE uzyskali w 2014 r. Projekty Jelux, Schutz Polska oraz SLS są na finalnym etapie budowy, a rozpoczęcie produkcji planowane jest jeszcze w tym roku. Działalność produkcyjną rozpoczęła już spółka JBG-2.

Na zarządzanych przez jastrzębsko-żorską podstrefę KSSE obszarach: Pola Osiny, Pola Warszowice i Pola Wygoda, które tworzą żorsko-pawłowicki obszar przemysłowy, działalność prowadzi 27 firm. Ich dotychczasowe łączne nakłady inwestycyjne przekraczają 980 mln zł, a zatrudnienie 2,9 tys. osób. Największymi dotychczasowymi inwestycjami w Żorach są projekty firm: Mokate (ok. 245 mln zł), nkt cables Warszowice (ok. 144 mln zł) oraz Extral (ponad 90 mln zł).

W całej jastrzębsko-żorskiej części KSSE 66 firm zainwestowało dotychczas ponad 4,6 mld zł, tworząc ok. 11 tys. miejsc pracy. Wśród inwestorów dominuje branża motoryzacyjna (16 firm), tworzyw sztucznych (10) i metalowa (9). Około 60 proc. inwestorów to firmy z polskim kapitałem, a 36 reprezentuje sektor małych i średnich przedsiębiorców.

Cała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w pierwszym półroczu br. pozyskała inwestycje za ponad 1 mld zł. To wartość, jaką władze strefy założyły pierwotnie na cały 2016 r. Od początku stycznia do końca czerwca KSSE pozyskała 13 inwestorów, którzy zadeklarowali zatrudnienie łącznie ponad 950 osób. Wśród nowych inwestorów są niemiecka firma IFA Powertrain Polska, japońska Toyo Seal Poland, amerykański Guardian Częstochowa oraz polski przedstawiciel sektora małych i średnich przedsiębiorstw - Baby Design Group.

KSSE jest największą pod względem pozyskanych inwestycji specjalną strefą ekonomiczną w Polsce - ponad 220 firm zainwestowało tu łącznie ponad 24 mld zł, tworząc przeszło 60 tys. miejsc pracy. Financial Times zaliczył w ub. roku KSSE do najlepiej rozwiniętych specjalnych stref ekonomicznych na świecie. Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów w 42 gminach w woj. śląskim, opolskim i małopolskim. W ub. roku pozyskała inwestycje warte w sumie 1,07 mld zł. (PAP)