SŁABE DANE PMI W WLK. BRYTANII

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 49,1 pkt. wobec 52,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 48,7 pkt.

PMI w usługach w Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 47,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec czerwca. Analitycy prognozowali tymczasem, że indeks wyniesie 48,8 pkt.

Indeks PMI composite w UK wyniósł w lipcu 47,7 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 49,0 pkt.

Odczyty PMI composite oraz z sektora przemysłowego są najgorsze od 7 lat, a PMI z sektora usług jest najniższy od 3,5 roku.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

GOSPODARKA UK W RECESJI OD III KW. - BARCLAYS

W komentarzu do danych PMI analitycy Barclays wskazują, że poziom zaufania w gospodarce Wlk. Brytanii będzie się obniżać, a od III kw. gospodarka Wlk. Brytanii wejdzie w recesję.

„Po tym jak skutki referendum zaczynają być widoczne, a już podwyższona niepewność (w UK – PAP) dalej wzrasta - w sytuacji braku krótkoterminowej jasności co do przyszłych relacji Wlk. Brytanii z UE i resztą świata, uważamy, że zaufanie (w UK – PAP) będzie dalej spadać. To z kolei sprawi, że biznes będzie jeszcze bardziej ostrożny w kwestii zatrudniania, wydatków i podejmowania decyzji inwestycyjnych, co pogorszy jego zdolność do podejmowania nowej działalności. Tym samym potwierdzają się nasze umiarkowane prognozy co do aktywności gospodarczej UK” – napisano.

„Biorąc to wszystko pod uwagę przewidujemy, że Wlk. Brytania wejdzie w płytką, ale długą recesję już od III kw. 2016 r. Średnie tempo kurczenia się gospodarki UK będzie wynosić -0,1 proc. kdk do końca naszego horyzontu prognoz” – dodano.

ODCZYT PMI PRZEMAWIA ZA LUZOWANIEM W SIERPNIU – COMMERZBANK

Piątkowe dane PMI z Wlk. Brytanii potwierdzają przekonanie, że istnieje przestrzeń do dodatkowego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii w sierpniu – napisał w nocie Peter Dixon, ekonomista Commerzbank.

Jego zdaniem recesja w Wlk. Brytanii nie jest jeszcze przesądzona, ale można mówić o spowolnieniu gospodarczym.

BANK ANGLII ZASTOSUJE NARZĘDZIA POLITYKI MONETARNEJ – HAMMOND

„W krótkim terminie nasi koledzy z Banku Anglii zastosują narzędzia polityki monetarnej, które są w ich dyspozycji” – powiedział Philip Hammond, minister finansów Wlk. Brytanii, podczas spotkania grupy G20 w Chengdu.

„W średnim terminie mamy możliwość zresetowania polityki fiskalnej, jeżeli uznamy to za konieczne. Możemy to zrobić poprzez Autumn Statement (jesienne oświadczenie ministra finansów o planach na najbliższe miesiące – PAP)." - dodał.

BoE OBNIŻY STOPY W SIERPNIU O 25 PB, QE NA POZIOMIE 50 MLD FUNTÓW – BANK OF AMERICA

Bank Anglii w sierpniu obniży główną stopę procentową o 25 pb. i przeprowadzi luzowanie na poziomie 50 mld funtów – czytamy w raporcie Bank of America Merill Lynch z 22 lipca.

„Naszym scenariuszem bazowym jest obniżka stóp o 25 pb. i 50 mld funtów luzowania ilościowego, którego część trafi do sektora prywatnego. Jednakże, co już podkreślaliśmy, jesteśmy obecnie relatywnie mało przekonani co do tego scenariusza i tacy pozostaniemy dopóki Bank Anglii nie poda dalszych szczegółów co do potencjalnych środków luzowania” – napisali ekonomiści BofAML.

Ich zdaniem, wobec decyzji o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie, Bank Anglii zawiódł oczekiwania rynku w czerwcu, a sposób komunikacji banku dodaje niepewności na rynku.

„Od momentu czerwcowego posiedzenia komunikacja banku w niewielki sposób pomaga zrozumieć co bank może uczynić na posiedzeniu w sierpniu; usłyszeliśmy tylko o potencjalnej „puli” środków monetarnych. Tym samym pojawiła się duża ilość niepewności wokół tego, co może się wydarzyć” – napisali.

WLK. BRYTANIA ROZPOCZĘŁA ROZMOWY Z RADĄ WSPÓŁPRACY ZATOKI PERSKIEJ (GCC)

Wlk. Brytania i państwa GCC rozpoczęły rozmowy ws. umowy o wolnym handlu – poinformował w czwartek minister handlu Arabii Saudyjskiej Majid bin Abdullah Al Qasabi.

STOPY PROC. W DANII PONIŻEJ ZERA NA DŁUŻEJ PRZEZ BREXIT – PREZES DANSKE BANK

Danske Bank przewiduje, iż stopy procentowe w Danii będą ujemne co najmniej do 2018 r. – powiedział w piątek Thomas F. Borgen, CEO banku.

„Ogólnie rzecz biorąc, referendum w Wlk. Brytanii może mieć wpływ na to, że będziemy mieli niższe stopy przez dłuższy czas, a stopy będą ujemne na dłużej” – powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg. (PAP)