GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł +3,6 pkt w lipcuWarszawa, 22.07.2016 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lipcu na poziomie plus 3,6 pkt wobec 3,9 pkt w czerwcu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,5% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12% (przed miesiącem odpowiednio: 16,6% i 12,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży są bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, a jej prognozy – nieznacznie mniej korzystne.

"W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W lipcu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów większości prezentowanych branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 18,6 w lipcu, plus 19,1 przed miesiącem), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 10,7 w lipcu, plus 7,0 w czerwcu) oraz pojazdy samochodowe (plus 6,4 w lipcu, podobnie jak miesiąc wcześniej). Jedynie przedstawiciele branży żywnościowej zgłaszają nieznacznie negatywne oceny w tym zakresie (minus 3,5 w lipcu, minus 2,5 w czerwcu)" - czytamy w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lipcu br. na poziomie plus 8,3 (bez zmian wobec czerwca). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,7% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9,5% (przed miesiącem odpowiednio 18,2% i 9,9%), podał też GUS.

(ISBnews)