Indeks Euro Stoxx rośnie 0,05 proc. Niemiecki DAX jest na 0,1 proc. minusie. Francuski CAC 40 spada o 0,05 proc. Nieznacznie rośnie kontrakt na indeks S&P 500 i jest on na 0,1 proc. plusie.

W piątek w centrum uwagi są dane PMI, które przedstawiają mieszany obraz gospodarczy za lipiec.

Najgorzej wypadły dane z Wlk. Brytanii, gdzie PMI composite oraz PMI w przemyśle spadły do najniższego od 7 lat poziomu, a PMI w usługach jest najniższy od 3,5 roku.

Na rynku spekuluje się, że słaby odczyt PMI z Wlk. może być jednym z argumentów za poluzowaniem w sierpniu polityki monetarnej przez Bank Anglii. Na fali spekulacji, ze BoE zwiększy stymulację gospodarki o 0,4 proc. rośnie indeks FTSE.

Na szerokim rynku najwięcej tracą producenci surowców i spółki związane z energetyką, a w centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki spółek.

Po raz pierwszy od debiutu na giełdzie i usamodzielnieniu się od Royal Philips wyniki podał Philips Lighting. Zysk producenta żarówek w II kw. wzrósł o 16 proc., pomimo spadku sprzedaży.

Zysk operacyjny Skanska w II kw. nieznacznie, ale jednak, przebił szacunki analityków, choć przychody były gorsze od oczekiwań. Spółka odnotowała znaczny, 44-proc. wzrost zamówień rdr. Akcje Skanska idą jednak mocno w dół, gdyż spółka obniżyła swoje prognozy dla rynku w Wlk. Brytanii, z którego pochodzi 13 proc. jej przychodów.

Niższy od oczekiwań wskaźnik EBITDA oraz poziom sprzedaży za pierwsze półrocze zaraportował w piątek rano szwajcarski gigant biotechnologiczny Syngenta.

Konecranes przebił oczekiwania wobec poziomu sprzedaży w II kw., lecz obniżył prognozę całorocznych przychodów. Mimo to producent dźwigów oczekuje na koniec roku poprawy skorygowanego zysku operacyjnego, który w II kw. był znacznie wyższy rdr. Kurs spółki świeci na zielono.

Zyskują akcje Vodafone. Operator telekomunikacyjny poinformował o wzroście organicznych przychodów z usług za I kw. roku obrotowego, które okazały się lepsze od przewidywań. Spółka potwierdziła również prognozę na 2017 r.

Firma bukmacherska William Hill traci ponad 2 proc. Na rynku spekuluje się o możliwych ryzykach dla otoczenia regulacyjnego dla branży hazardowej na Wyspach; w czwartek ze skutkiem natychmiastowych odwołano prezesa spółki.

LEPSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT PMI Z NIEMIEC

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 53,7 pkt. wobec 54,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,4 pkt. Indeks PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł w lipcu 54,6 pkt. wobec 53,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,2 pkt.

INDEKS PMI COMPOSITE W STREFIE EURO W VII SPADŁ DO 52,9 PKT.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 52,9 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 52,5 pkt.

PMI w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 52,7 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 52,3 pkt. Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w lipcu 51,9 pkt. wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,0 pkt.

INDEKS PMI COMPOSITE W W.BRYTANII VII SPADŁ DO 47,7 PKT.

Indeks PMI composite w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 47,7 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiaca - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 49,0 pkt. Lipcowy odczyt PMI composite w Wlk. Brytanii jest najniższy od kwietnia 2009 r.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 47,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy prognozowali tymczasem, że indeks wyniesie 48,8 pkt.

Indeks PMI w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 49,1 pkt. wobec 52,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 48,7 pkt.

GOSPODARKA UK W RECESJI OD III KW. - BARCLAYS

W komentarzu do danych PMI analitycy Barclays wskazują, że poziom zaufania w gospodarce Wlk. Brytanii będzie się obniżać, a od III kw. gospodarka Wlk. Brytanii wejdzie w recesję. Ich zdaniem w Wlk. Brytanii widoczne są już skutki referendum, a już podwyższona niepewność dalej wzrasta - w sytuacji braku krótkoterminowej jasności co do przyszłych relacji Wlk. Brytanii z UE i resztą świata.

BoE OBNIŻY STOPY W SIERPNIU O 25 PB, QE NA POZIOMIE 50 MLD FUNTÓW – BANK OF AMERICA

Bank Anglii w sierpniu obniży główną stopę procentową o 25 pb i przeprowadzi luzowanie na poziomie 50 mld funtów – ocenił w raporcie z 22 lipca Bank of America Merill Lynch. Zdaniem analityków, wobec decyzji o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie, Bank Anglii zawiódł oczekiwania rynku w czerwcu, a sposób komunikacji banku dodaje niepewności na rynku.

TRUMP ODMALOWUJE OBRAZ USA W KRYZYSIE I OBIECUJE RZĄDY PRAWA I PORZĄDKU

Kandydat Partii Republikańskiej do Białego Domu, Donald Trump, przyjął w czwartek partyjną nominację na prezydenta i na konwencji w Cleveland wygłosił przemówienie, w którym obiecał "znowu uczynić Amerykę silną" i poprawić los "ludzi zapomnianych". W rekordowo długim, trwającym aż półtorej godziny przemówieniu Trump zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa wyborczego w listopadzie będzie „prezydentem prawa i porządku”, ukróci nielegalną imigrację przez zbudowanie muru na granicy z Meksykiem i wypowie zawarte przez USA wielostronne układy o wolnym handlu, aby zahamować ucieczkę miejsc pracy za granicę.

RETORYKA ANTYGLOBALIZACYJNA ZAGROŻENIEM DLA ŚWIATOWEJ GOSPODARKI - AZEVEDO

Retoryka krytykująca handel międzynarodowy oraz globalizację stanowi ryzyko dla światowej gospodarki – ocenił szef Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo, który w ten sposób odniósł się do haseł wyborczych Donalda Trumpa. Azevedo pokreślił, że konieczna jest konstruktywna współpraca pomiędzy USA oraz Chinami tak, aby nie doszło do pogorszenia się relacji pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata. (PAP)