"New York Times" podaje, że Clinton szuka kandydata z doświadczeniem w sprawach bezpieczeństwa narodowego. 58-letni senator Kaine, były gubernator Wirginii i absolwent Harvardu, zasiada obecnie w senackiej komisji spraw zagranicznych. Biegle mówi po hiszpańsku, bo pracował jako misjonarz w Hondurasie.

W wąskim gronie kandydatów ma być także były dowódca sił sojuszniczych NATO w Europie, emerytowany admirał James G. Stavridis. Ponadto amerykańskie media wymieniają czarnoskórego senatora Cory Bookera z New Jersey, a także ministra rolnictwa Toma Vilsacka.

Wśród potencjalnych kandydatów na wiceprezydenta wymieniana była również faworytka liberalnego skrzydła partii senator Elizabeth Warren z Massachusetts. Jednak w piątek powiedziała w telewizji, że gdyby chodziło o nią, już by o tym wiedziała. "To prawdopodobnie nie ja" - dodała.

Oficjalnie sztab kampanii Demokratów odmawia spekulacji, jaka będzie decyzja Clinton.

Oczekuje się, że była pierwsza dama i sekretarz stanu ogłosi swoją decyzję w piątek albo w sobotę, podczas zjazdu partyjnego w Miami na Florydzie. W poniedziałek w Filadelfii rozpocznie się konwencja krajowa, na której Clinton dostanie nominację Partii Demokratycznej w wyścigu do Białego Domu. Zakończona w czwartek konwencja Partii Republikańskiej w Cleveland mianowała kontrowersyjnego miliardera Donalda Trumpa. Wybory odbędą się 8 listopada. (PAP)