Indeksy warszawskiej giełdy w większości notowały w piątek na zamknięciu spadki. Grupujący większość spółek wskaźnik WIG spadł o 0,2 proc.

Wyjątkiem był mWIG 40, który poszedł w górę o 0,4 proc. Indeks średnich spółek od dołków z początku lipca wzrósł o ponad 8 proc. W piątek w indeksie mWIG 40 pozytywnie wyróżniały się m.in. Forte ze wzrostem kursu o 5,8 proc. i obrotami na poziomie 12,9 mln zł, Inter Cars (wzrost o 4,7 proc., obrót 0,6 mln zł), Kęty (wzrost o 3,7 proc., obrót 3,3 mln zł) oraz Sanok (wzrost o 4,1 proc., obrót 0,5 mln zł).

"Dzisiaj wyjątkowo dobrze zachowywały się średnie spółki z GPW, m.in. Amrest, Forte i Inter Cars. Indeks mWIG 40 od kilku tygodni zachowuje się bardzo dobrze, szczególnie na tle WIG 20, i to może być bardzo pozytywny sygnał dla całej giełdy. Można bowiem wyobrażać sobie, że na początku hossy dobrze zachowywać się będą właśnie firmy z solidnymi wynikami i dobrymi perspektywami, po czym przyjdzie pora na nieco bardziej ryzykowna aktywa" - powiedział PAP Adam Łukojć ze Skarbiec TFI.

Dodał, że wsparciem dla mniejszych firm z warszawskiej giełdy jest również większa ekspozycja na rosnące tempo konsumpcji prywatnej, która według ekonomistów oraz przedstawicieli rządu będzie głównym motorem przyspieszenia wzrostu PKB Polski w drugiej połowie roku.

Zdaniem zarządzającego, to czy WIG 20 pójdzie w najbliższym czasie w ślady mWIG 40 będzie zależało od zapisów w projekcie ustawy dotyczącej restrukturyzacji kredytów walutowych.

Projekt ustawy "frankowej" wkrótce trafi do Sejmu - powiedział w Polsat News szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. W czerwcu działający przy Kancelarii Prezydenta zespół ekspertów ds. ustawy "frankowej" przedstawił efekty swoich prac. Przedstawiciele zespołu rekomendują rozwiązania, które rozkładają w czasie skutki ekonomiczne i finansowe operacji przewalutowania. Propozycje restrukturyzacji kredytów walutowych nie zakładają udziału NBP.

"Zachowanie indeksu dużych spółek będzie związane z tym jakie ostatecznie rozwiązania będą zaproponowane. Trudno wróżyć jaki efekt na rynku mogą wywołać konkretne zapisy, ale jeżeli wydźwięk będzie mniej drastyczny od wcześniejszych zapowiedzi to może to być ulga dla inwestorów" - powiedział Łukojć.

Indeks WIG 20 spadł w piątek o 0,6 proc. Najmocniej ciążył kurs Asseco Poland (spadek 3,6 proc., obrót 4,9 mln zł), a liderem wzrostów było PGE (wzrost o 2,4 proc., obrót 29,2 mln zł).