Brak wyraźnego scenariusza procedury wyjścia może prowadzić do powstania cyklu politycznej i rynkowej niepewności oraz uderzyć w krótkoterminowe plany inwestycyjne i zaufanie biznesu – wynika z dokumentu Baker & McKenzie’s Global Transactions Forecast.

Wraz z dwukrotnym spowolnieniem brytyjskiej gospodarki w 2017 roku do 1,1 proc. PKB, wolumen fuzji również skurczy się w ciągu najbliższych 5 lat o co najmniej 240 mld dol.

Brexit już wywiera wpływ na segment fuzji i przejęć. Globalne M&A zmniejszyły się w tym roku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 1,5 mld – wynika z danych przeanalizowanych przez Bloomberga.

Jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Od czerwca tego roku europejskie firmy ogłosiły przeprowadzenie transakcji o łącznej wartości 103 mld dol. Należy tutaj wymienić między innymi ofertę kupna brytyjskiego oddziału ARM Holdings przez SoftBank Group Corp. za 32 mld dol. oraz porozumienie ws. zakupu firmy WhiteWave Foods Co. Przez Danone (dane pochodzą z Bloomberga).

- W ciągu kilku ostatnich dni otrzymaliśmy dowody na to, że rynek fuzji i przejęć w Wielkiej Brytanii nie upadnie, nawet jeśli nie będzie rozwijał się w tak szybkim tempie jak poprzednio – mówi Tim Gee, partner w firmie Baker & McKenzie. – Londyn zachowa też pozycję znaczącego ośrodka koncentrującego sektor finansów, prawa oraz utalentowanych specjalistów z zakresu nauk ekonomicznych – dodaje.

Wpływ Brexitu nie doprowadzi do „momentu Lehman Brothers” – podstawowy scenariusz wyłaniający się z badania wskazuje na to, że aktywność w zakresie dokonywania fuzji spadnie nieznacznie w ciągu dwóch najbliższych lat po to, by odzyskać w pełni wcześniejszy poziom.

Podobny raport Baker & McKenzie z 2015 roku sugerował, że wyjście Grecji ze strefy euro może zmniejszyć wartość dokonywanych fuzji i przejęć o 1,4 bln dol.

>>> Czytaj też: Wojna o Londyn. Która europejska stolica „ugryzie” największą jego część?