ZAUFANIE W PRZEMYŚLE WLK. BRYTANII NAJNIŻSZE OD ’09

Indeks zaufania w brytyjskim przemyśle spadł w lipcu do -47 pkt. z – 5 pkt w kwietniu – poinformowała Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI).

Z badań CBI wynika, iż brytyjscy producenci przemysłowi oczekują podobnego poziomu zamówień w III kw., jak w II kw., co jest najsłabszym wynikiem od 2012 r.

CBI podał, iż różnica między odsetkiem przedsiębiorców, którzy oczekują spadku zatrudnienia w następnym kwartale, a tymi, którzy oczekują wzrostu wynosi +6 pkt. proc.

BoE W SIERPNIU: STOPY W DÓŁ O 25 PB, 50 MLD FUNTÓW QE – ING

Bank Anglii obniży w sierpniu główną stopę procentową o 25 pb, rozszerzy o 50 mld funtów program skupu aktywów oraz zastosuje mechanizmy ułatwiające dostęp do kredytów – napisano w raporcie ING z 22 lipca.

Ekonomiści ING uważają, że Bank Anglii powinien zastosować inne niż obniżka stóp środki luzowania polityki monetarnej.

"Chęć uniknięcia sytuacji ujemnych stóp i ograniczenia ich negatywnego wpływu na marże banków sprawia, iż uważamy, że BoE jest ograniczony do maksymalnie 2 dalszych obniżek stóp (obecnie główna stopa proc. w UK wynosi 0,5 proc. – PAP). Jesteśmy zdania, że Bank zastosuje niekonwencjonalne narzędzia, by uzyskać efekt krótkoterminowej stymulacji" – napisano.

"Obecnie głównym celem QE ma być zwiększenie zaufania na rynku. (…) Szacujemy, że niepewność wynikająca z Brexitu może zmniejszyć brytyjski PKB o 0,8 proc., a by temu przeciwdziałać potrzeba na początek 50-60 mld funtów stymulacji" – dodano.

KANADA GOTOWA NA NEGOCJACJE W UK

Kanada jest gotowa i czeka na rozpoczęcie negocjacji z Wlk. Brytanią w sprawie porozumienia o handlu – powiedział w poniedziałek Bill Morneau, minister finansów Kanady.

"Czekamy i jesteśmy gotowi na dyskusję, choć wiemy, że możemy nie być pierwsi na liście" – powiedział.

FUNDUSZ ABERDEEN ZWIĘKSZA WARTOŚĆ AKTYWÓW MIMO ODPŁYWÓW NETTO

Brytyjski fundusz Aberdeen Asset Management poinformował w poniedziałek, iż wartość jego aktywów kdk zwiększyła się na tyle, iż mimo 8,9 mld funtów odpływów netto w II kw., sumaryczna wartość środków, którymi zarządza fundusz, wzrosła.

"FINANCIAL TIMES" – Londyn może zachować status miasta globalnego, Saskia Sassen

"Po Brexicie jedną z możliwości jest to, że niektóre bardziej rutynowe funkcje, np. clearing euro, przeniosą się z Londynu gdzie indziej, a bardziej złożone zadania nadal będą realizowanie w City. Tę drugą możliwość wspiera fakt, iż istotną cechą rynków Londynu są jego funkcje pośredniczące, które zależą od różnych bardzo wyspecjalizowanych firm i umiejętności. To mocno spleciona sieć – firmy potrzebują siebie nawzajem, ponieważ każda z nich ma tylko wycinkową wiedzę na temat bardzo specjalistycznych kwestii. Żadna pojedyncza korporacja nie może zaoferować wiodącym centrom finansowym wszystkiego, czego potrzebują (…)

Mylnym jest myślenie, a czyni to wielu, że rola globalnych miast sprowadza się tylko do głównych siedzib międzynarodowych korporacji. Jedną z cech procesów globalizacyjnych jest wzrost znaczenia strategicznych sektorów pośredniczących, z istotną rolą finansów i innowacji prawnych, księgowych i cyfrowych. (…) Jeśli ktoś chce robić biznes w Mongolii to potrzebuje przeznaczyć 30 roboczogodzin na działalność w Mongolii – ale nie zatrudnia tam pracowników, tylko kupuje usługę – wykonanie określonego zadania. Zglobalizowana gospodarka światowa wzmocniła znaczenie pośrednictwa do niespotykanych poziomów, a centra finansowe są dla pośrednictwa innowacyjną Doliną Krzemową.

(…) Jeden z najbardziej niedocenianych faktów jest taki, iż nawet pomniejsze globalne miasta wynalazły nowe instrumenty i zbudowały swoje niszowe rynki, często opierając się na jednym towarze – np. słoneczniki w Buenos Aires. (…) Byliśmy świadkami rozprzestrzeniania się globalnych centrów finansowych, a każdy z nich posiada swoje zalety. W samej Europie, Londyn, Frankfurt i Paryż pełnią wiodącą rolę, ale każde z nich ma inną specjalizację.

Tym samym w interesie Frankfurtu leży to, by najbardziej złożone funkcje Londynu pozostały w Londynie".

>>> Czytaj też: Wojna o Londyn. Która europejska stolica „ugryzie” największą jego część?