"W dniu 26 lipca 2016 r. Orange Polska S.A. oraz Telefonia Dialog Sp. z o.o. uzgodniły warunki umowy dotyczącej współpracy w zakresie:

•udostępnienia lokalnej pętli światłowodowej (LLU) wykonywanej w technologii FTTH,

•udostępnienia ciemnego włókna światłowodowego,

•udostępnienia przestrzeni instalacyjnej w szafach dostępowych Dialog" – czytamy w komunikacie.

Dzięki umowie, Orange Polska zyska potencjalny dostęp w technologii światłowodowej do ponad 114 tys. gospodarstw domowych, zlokalizowanych w dużych oraz średnich miastach, w województwach łódzkim, dolnośląskim i lubuskim.

Pierwszym krokiem w realizacji umowy będzie komercyjny pilotaż dostarczania usług własnych na infrastrukturze Telefonii Dialog w Łodzi.

W ramach współpracy Orange Polska będzie korzystać z własnej sieci dosyłowej (backhaul), a za korzystanie z instalacji wewnątrzbudynkowej (LLU) Dialogu ponosić będzie tylko miesięczne koszty, zależne od liczby pozyskanych klientów.

"Powyższa umowa wspiera realizację planu strategicznego Orange Polska w zakresie pokrycia technologią FTTH gospodarstw domowych w okresie 2016-2018 w ramach zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych" – czytamy dalej.

Spółka spodziewa się, że umowa zapewni jej głównie szybszy dostęp do sieci dostępowej w technologii FTTH i utrzymanie założeń biznesowych przy efektywnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury FTTH w danych lokalizacjach, co wpisuje się w założenia Dyrektywy Kosztowej Komisji Europejskiej poprzez unikanie dublowania istniejących zasobów.

"Formalna finalizacja dokumentów umowy wraz z zebraniem wszystkich oświadczeń stron planowana jest do końca bieżącego tygodnia" – podano także.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).

(ISBnews)