Okolice Czarnobyla wciąż nie nadają się do normalnej egzystencji dla ludzi. Długotrwałe przebywanie w skażonej strefie wciąż grozi napromieniowaniem organizmu. Wszelka działalność wymagająca stałej obecności człowieka jest niemożliwa. Hodowla, leśnictwo i rolnictwo również są zakazane.

W strefie 1000 mil kwadratowych wokół dawnej elektrowni jest pustkowie, mimo że okolica wygląda normalnie. Jedynie z czego można bezpiecznie korzystać to energia pochodząca ze słońca. Bliskość Kijowa (około 100 km) sprawia, że nie będzie problemów z popytem na wytworzoną tam energię.

źródło: Bloomberg

- Strefa wokół Czarnobyla ma naprawdę duży potencjał dla energii odnawialnej – twierdzi Osap Seremak, ukraiński minister środowiska. - Mamy już linie przesyłowe wysokiego napięcia, które były wcześniej używane dla instalacji jądrowych, ziemia jest bardzo tania i mamy wielu ludzi wyszkolonych do pracy w elektrowniach – dodał.

Budowa kompleksu solarnego ma jeszcze jeden pozytywny aspekt. Pomoże zbliżyć się Ukrainie do Unii Europejskiej. Dbanie o wysokie standardy środowiska i czystą energię sprawi, że zmieni się postrzeganie kraju zarówno na zachodzie, jak i wewnątrz kraju. Życie na Ukrainie będzie postrzegane jako komfortowe i bardziej wygodne. Jest to ważne zwłaszcza dla ludzi mieszkających w strefie konfliktu z Rosją. Być może szala poparcia przechyli się na stronę Kijowa. Wschodnia Ukraina, zwłaszcza w regonie Donbasu, jest miejscem walk między stronnikami Kijowa i Moskwy. Kruchy rozejm wciąż jest łamany przez obie strony konfliktu.

>>>Czytaj więcej: Węgiel, gaz czy źródła odnawialne? Oto trzy scenariusze dla polskiej energetyki

Ukraina jest silnie uzależniona od importu rosyjskiego gazu. Co roku w okolicach zimy powtarza się ten sam scenariusz. Rosjanie grożą odcięciem dostaw surowca, Ukraina protestuje i przestaje płacić wygórowaną ich zdaniem stawkę. Po wielu dniach negocjacji wszystko się uspokaja, tak aby sytuacja powtórzyła się kolejnej zimy.

Kijów chce zwiększyć udział energii odnawialnej w kraju. Wylicza się, że jeden gigawatt pochodzący z czystej energii będzie kosztował 1 mld euro.

Czarnobyl jako kompleks solarny budzi zainteresowanie zachodnich firm. Do tej pory chęć inwestycji w tym rejonie wyraziły dwie amerykańskie firmy  oraz cztery kanadyjskie przedsiębiorstwa energetyczne.

Ukraińskie firmy zamierzają zbudować w kraju elektrownie solarne o łącznej mocy 4 MW.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozważa również finansowania energetyki odnawialnej na Ukrainie, mimo że rozmowy są jeszcze na wczesnym etapie.

>>>Czytaj więcej: Dlaczego Polska ogranicza import energii nocą?