Ciolos chce, by taki plan ministrowie obrony i spraw zagranicznych opracowali do końca sierpnia.

Agencja AP pisze, że po wtorkowej naradzie wysokiego szczebla prezydent Rumunii Klaus Iohannis oświadczył, że sześć państw członkowskich NATO wejdzie w skład wielonarodowej brygady, której utworzenie uzgodniono na szczycie NATO w Warszawie na początku lipca.

Iohannis oznajmił, że swój udział zapowiedziała Polska, a Bułgaria zaoferowała 400 żołnierzy. Ciolos zlecił ministrowi spraw zagranicznych Lazarowi Comanescu skontaktowanie się z wszystkimi państwami, które zapowiedziały udział w brygadzie.

Na niedawnym szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że wzmocnienie obecności we wschodniej części NATO "to ważny krok, ale to tylko jedna część szerszych działań, na które składa się także obecność na południowym wschodzie", oparta na wielonarodowej brygadzie w Rumunii. Brygada ta ma odbywać regularne ćwiczenia. Stoltenberg poinformował, że przywódcy zwrócą się do strategów o przygotowanie wskazówek na spotkanie ministrów obrony Sojuszu w październiku dotyczących tego, jak i kiedy NATO może zwiększyć swoją obecność w rejonie Morza Czarnego. (PAP)

>>> Polecamy: Rosyjskie samoloty łamią normy międzynarodowe