statystyki

Z ziemią rolną łatwo już było

1 sierpnia 2016, 09:21 | Aktualizacja: 01.08.2016, 09:21
Grunt wygrywał z innymi inwestycjami

Grunt wygrywał z innymi inwestycjamiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Koniec łatwych i szybkich zysków z inwestycji w ziemię uprawną. Zmiany w przepisach radykalnie ograniczyły krąg kupców, przekształcania takich gruntów i potencjał wzrostu ich cen.

Reklama

Reklama

W ciągu ostatnich dziesięciu lat średnia cena hektara gruntu rolnego w Polsce rosła w tempie kilkunastu procent rocznie. To przyciągało inwestorów. Ale od końca kwietnia zarabianie na ziemi i inwestowanie w nią jest trudniejsze. To skutek wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w ramach której znowelizowana została także ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Grono osób uprawnionych do kupowania ziemi ograniczone zostało do rolników indywidualnych. Zmiany dotyczą nie tylko ziemi państwowej, ale i prywatnej. Wyjątków jest niewiele. Jak wskazuje Bartosz Turek, analityk Lion’s Banku, dotyczą one działek o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha lub do 0,5 ha z zabudowaniami gospodarczymi. – Oba te punkty pozwalają na zakup niewielkich działek, co dla celów inwestycyjnych jest niewystarczające – ocenia.

Zdeterminowani mogą próbować poszukiwania działek, dla których przed 30 kwietnia wydano ostateczną decyzję o warunkach zabudowy (dzięki temu nie podlegają ustawie), lub starać się o specjalne zezwolenie na zakup. Do tego trzeba zobowiązać się do mieszkania na terenie gminy przez 5 lat i pozostania właścicielem ziemi przez 10 oraz przekonać rządowe agencje, że faktycznie będzie się prowadzić działalność rolniczą. Małą furtką jest opcja zakupu gruntu od najbliższej rodziny.


Pozostało jeszcze 79% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

  • sdf(2016-08-01 10:33) Odpowiedz 60

    Płatność SMS jest OK, ale przesadziliście - jeden artykuł nie powinien kosztować polowy ceny całej gazety. Niech jeden droższy sms daje dostęp do pakietu np. 10 wybranych artykułów przez miesiąc, bo ta cena to gruba przesada. Pozdrawiam.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze