"Nasze ratingi dla polskich banków nie uwzględniały ryzyka związanego z restrukturyzacją walutowych kredytów hipotecznych, ponieważ spodziewaliśmy się, że ostateczne rozwiązanie nie będzie skutkowało znaczącymi jednorazowymi stratami dla pożyczkodawców. Propozycje ogłoszone w tym tygodniu wydają się w miarę zgodne z tymi oczekiwaniami, więc nie wpłyną bezpośrednio na ratingi (banków - PAP)" - napisano w raporcie.

"Jednakże ratingi banków pozostają pod umiarkowaną presją ze względu na obniżoną zyskowność oraz kapitalizację, jak również podwyższoną niepewność związaną ze środowiskiem w którym działają" - dodano.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz prezes NBP, w ramach propozycji restrukturyzacji kredytów walutowych, zaprezentowali we wtorek projekt ustawy dotyczący zwrotu spreadów przez banki. Kancelaria szacuje, że koszty zwrotu wyniosą 3,6-4 mld zł. Według autorów projektu ustawy, w dalszej kolejności powinno dojść do przewalutowania kredytów, a wymuszać je będzie między innymi zwiększanie wymogów kapitałowych dla tych kredytów.

>>> Czytaj też: Prezydent zatrzymał bessę jednym ruchem. Repolonizacja banków będzie kosztowna

Reklama