Wrocławska kawiarnia wyróżnia się tym, że jest przede wszystkim mikrocentrum kulturalno-społecznym, w którym dodatkowo można wypić kawę i zjeść posiłki wegańskie oraz wegetariańskie. Zarządzają nim spółdzielnia socjalna Biz:on oraz Panato. Członkowie obu zespołów pracują wspólnie.

Biz:on skupia się na ludziach i ich zainteresowaniach. Angażuje się w oddolne, lokalne projekty, pomaga w organizowaniu imprez oraz udostępnia przestrzeń lokalu i promuje tych, którzy chcą zorganizować w Panato Cafe własne wydarzenie. Starają się szerzyć idee związane z ekonomią społeczną m.in. współtworząc z różnymi podmiotami oferty warsztatów skierowanych zarówno do firm jak i osób prywatnych. Są to zajęcia z logicznego myślenia, teorii gier czy jogi śmiechu. Panato przede wszystkim zajmuje się produkcją gadżetów reklamowych, nadrukami, warsztatami z rękodzieła i sitodruku, czy szyciem toreb.

Lokalem przy ul. Jedności Narodowej 68 A rządzi nie jedna osoba, a cała grupa osób, które wymieniają się obowiązkami i angażują w projekty, w których mają chęć uczestniczyć. "I spółdzielnią, i projektami zarządzamy w sposób demokratyczny, co nie jest może łatwe, ale możliwe." - podsumowują założyciele lokalu.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"