statystyki

“Nie ma Rosjan, Polacy zostali bez grosza”. Granica z Kaliningradem zamknięta

5 sierpnia 2016, 12:59 | Aktualizacja: 05.08.2016, 15:00
Źródło:Bloomberg

Władze w Moskwie są zaskoczone, polski biznes załamuje ręce. Decyzja rządu o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego z Kaliningradem wywołuje coraz większe kontrowersje.

Reklama

Reklama

Kaliningrad

Kaliningrad

źródło: Bloomberg

Na początku sierpnia resort spraw wewnętrznych poinformował, że Polska przywraca zawieszony na czas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży ruch graniczny z Ukrainą. Takiej decyzji nie podjęto natomiast dla obwodu kaliningradzkiego, który graniczy z Polską na długości 232 km. Jak tłumaczył wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, „nie ustały przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem”. Według Zielińskiego, nie można na razie przewidzieć, kiedy przywrócenie przez Polskę małego ruchu granicznego z Rosją będzie możliwe. "Jeżeli będziemy pewni, że jest bezpiecznie, to do tego tematu wrócimy" – powiedział.

 „Będziemy oczywiście przyglądali się ruchowi granicznemu w Rosji. Straty gospodarcze nie są aż tak bardzo duże, jak w tym pytaniu, ale oczywiście są one bolesne dla ruchu przygranicznego. Dlatego analizujemy teraz potencjalne ryzyka z tym (bezpieczeństwem) związane” – mówił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

>>> Czytaj więcej: Bezpieczeństwo Polski kontra mały ruch graniczny z Kaliningradem. Morawiecki tłumaczy decyzję rządu

Jak zaznacza Bloomberg, polski rząd, który w ostatnich miesiącach był mocno krytykowany przez zachodnich sojuszników ze względu na kontrowersje wokół przestrzegania zasad praworządności, jak do tej pory starał się unikać pogarszania i tak już napiętych stosunków z Rosją. Warszawa to dziś jeden z najgłośniejszych krytyków polityki Putina wobec Ukrainy. Polska obawia się, że Kreml chce za wszelką cenę odbudować w Europie Wschodniej swoją dominację z czasów Związku Radzieckiego.

Rosja oburzona, handel przygraniczny zamiera

Nie ma żadnych powodów, dla których Polska miałaby nie przywrócić małego ruchu granicznego z Rosją. Oba wydarzenia, które były przyczyną wprowadzenia ograniczeń miały miejsce daleko od granic i już się skończyły – twierdzi rosyjski minister spraw zagranicznych. Według danych resortu, w 2015 roku granicę z Kaliningradem przekroczyło 4,34 mln osób, z czego 1,3 mln stanowili Rosjanie.

>>> Czytaj też: Polska blokuje mały ruch graniczny z Kaliningradem. To cios dla północnych regionów

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku Rosjanie wydali w Polsce 567 mln zł, czyli 147 mln dol. To około 113 dol. na osobę. Pieniądze te napędzały lokalny biznes przy granicy.

„Ludzie tu mają dobre relacje Rosjanami” – mówi Monika Rejt, wiceburmistrz Bartoszyc. To przygraniczne miasteczko liczy 22 tys. mieszkańców, a stopa bezrobocia sięga tu 29 proc., ponad trzy razy tyle, co krajowa średnia. „Utrzymujemy się dzięki handlowi, sprzedajemy im żywność i leki, a nawet naprawiamy ich samochody. Jesteśmy z dala od globalnej polityki” – dodaje.

Rejt podkreśla, że przygraniczny handel z mieszkańcami Kaliningradu zamarł zaraz po wprowadzeniu ograniczeń 4 lipca. Dwa nowe centra handlowe w Bartoszycach natychmiast opustoszały.

„Wszędzie widać tu, że aktywność biznesu zamiera, ulice i parkingi są puste” – mówi Irena Kupis, współwłaścicielka warsztatu samochodowego w Bartoszycach. „Rosjanie wydawali tu pieniądze, a Polakom żyło się dobrze. Teraz nie ma Rosjan, a Polacy zostali bez grosza” – mówi.

Marszałkowie piszą listy do rządu

Marszałek pomorski Mieczysław Struk wysłał w piątek pismo do szefów MSWiA oraz MSZ ws. ponownego przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Samorządowiec przekonuje, że Pomorze w wielu dziedzinach bardzo korzysta na przyjazdach Rosjan.

„Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów - objętych małym ruchem granicznym” – napisał. „Wśród przywoływanych obaw wymieniano głównie kwestie związane z bezpieczeństwem, tj. możliwość wzrostu przestępczości oraz niedotrzymywanie postanowień umowy o MRG. Jednakże, ponad czteroletnie funkcjonowanie umowy o MRG z obwodem kaliningradzkim udowodniło, że obawy te były bezpodstawne” – ocenił Struk. Dodał, że „intensyfikacja kontaktów społeczności Pomorza, Warmii i Mazur i obwodu kaliningradzkiego” w ramach małego ruchu granicznego „w istotny sposób przyczyniła się do przełamywania negatywnych stereotypów” po obu stronach.

"W imieniu swoim i pozostałych jednostek samorządu terytorialnego z terenu Pomorza wyrażam nadzieję, że MRG zostanie w najbliższym czasie przywrócony, co - jestem o tym przekonany - przyczyni się do korzystnych tendencji w relacjach między Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską, dodatkowo ułatwiając współpracę w Regionie Morza Bałtyckiego" – zaapelował Struk.  Samorządowiec obawia się też, że podtrzymywanie przez władze polskie zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim może spowodować "retorsje" ze strony Rosji.

W czwartek list do szefa MSWiA z pytaniem o możliwość jak najszybszego uruchomienia małego ruchu z Rosją wysłał też marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin.

Mały ruch graniczny między Polską i Rosją obowiązuje od lipca 2012 r. i obejmuje cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Umowa z Ukrainą funkcjonuje od lipca 2009 r. Mały ruch graniczny to inaczej regularne przekraczanie wspólnej granicy państw, które zawarły taką umowę, w celu przebywania w strefie przygranicznej z różnych względów - społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych. Przykładowo Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy (zarówno spożywcze, jak i po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrują się w Rosji w tańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy). Czytaj więcej tutaj.

Reklama

Reklama

 • botan(2016-08-05 14:28) Odpowiedz 2119705

  Niech trochę posmakują kartoszku a przejdzie im wojenka z Ukrainą.

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • Creo(2016-08-05 13:28) Odpowiedz 13413405

  Ci co ich nie ma ręce maczają. A Rosjanie to nasi bracia. Otwórzcie korytarz.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • wp(2016-08-05 17:31) Odpowiedz 6461035

  Powinni otworzyć granicę. Przecież do Polski na zakupy przyjeżdżają zwykli Rosjanie a nie krwiożerczy Putin.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • janek wisnia(2016-08-06 06:23) Odpowiedz 639292

  Jaki handel przygraniczny, jakie stosunki sasiedzkie? Przeciez kazdy nawet dzieci wiedza ze przez granice z Ruskimi i granice z Litwa (do ktorej szmugluja od Ruskich) idzie najwiecej benzyny, oleju napedowego, papierosow i alkoholu nieopodatkowanego. Koniec tematu.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • qwerty(2016-08-05 19:10) Odpowiedz 5911051

  Ten rzad to kupa dekli i paranoikow.

 • jurek.olsztyn(2016-08-05 13:35) Odpowiedz 482336

  a jak kupuja fajki, wóde i paliwo w kaliningradzie to akcyzy niet. To my im 500+ , a oni nam lewe paliwo szmuglują. Wot czort, niech trochę kartoszku pokuszaja , przed wyborami odkryjemy im znowu na pół roku ta granicę.

 • kibic(2016-08-05 13:29) Odpowiedz 386533

  Co by tu jeszcze ********* posłowie i ministrowie, no co by tu jeszcze **********

 • Nasz(2016-08-05 15:59) Odpowiedz 332248

  Państwo to my a nie interes poszczególnego obywatela ,kto to zrozumie powinien podporządkować się rozporzædzeniom.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • putinwon(2016-08-06 10:22) Odpowiedz 33117

  Budżet Polski ponosi same straty z tytułu MRG z Kaliningradem. Szmugiel paliwa, alkoholu, papierosów, brak wpływu z podatku vat, który sobie Rosjanie odliczą. Poza tym oni nie chcą polskich jabłek, my nie chcemy ich obywateli, z których co drugi to wojskowy.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Gość(2016-08-05 15:49) Odpowiedz 228131

  W Polsce musimy się nauczyć że jeżeli Rząd robi coś takiego to ma powody i nie należy tego publicznie komentować za dużo.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • md(2016-08-05 15:35) Odpowiedz 52160

  ja nie rozumiem powodu zamkniecia. Ruch w Brzesciu z Bialorusia rowniez powinien byc wznowiony . My ludzie miedzy soba zawsze sie dogadamy a co nas obchodza klotnie na wysikich stolkach ? Jak im skoro do wojny to niech sami na nia ida i miedzy saba sie wybija a spoleczenstwo niech zostawia w spokoju. Kazdy chce zyc spokojnie i normalnie

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • ktoś coś gdzieś(2016-08-05 22:36) Odpowiedz 42443

  Co wy macie do tych Rusków, przeciętny Rosjanin prędzej zostanie waszym przyjacielem niż wrogiem po poznaniu się z nim

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • komu służy ta elita (2016-08-05 18:54) Odpowiedz 341146

  widać że urzędnicy zamiast pracować dają plusiki mające dać złudzenie że ich polityka jest po myśli polaków ,ukry jeszcze wam pokażą

 • Ghost(2016-08-05 21:43) Odpowiedz 31378

  Powoli spełnia się scenariusz nakreślony przez Grzegorza Brauna i Aleksandra Jabłonowskiego. Komuś bardzo zależy na zaognieniu stosunków Polski z Rosją. A w mediach głównego nurtu coraz więcej propagandy antyrosyjskiej.

 • mdc(2016-08-05 17:03) Odpowiedz 19116

  jeszcze do komentarza md Bialorus jest jedynym panstwem z ktorym graniczymy a z ktorym nigdy nie mielismy jakiejs kosy . Wiec dlaczego nie otworzyc sie na poczatek na maly ruch przygraniczny z Bialorusia i werbowac Bialorusinow na nasza strone ? . Po co maja caly czas trzymac sie Rosji . Ludzie sami wybiora co dla nich bedzie lepsze i co lepiej im sie oplacala. Tu nie trzeba nic na sile. Z sasiadami nalezy zyc dobrze zwlasze ze nigdy w historii nie mielismy z nimi zadarte, wiec wszystko mozna zaczac od nowa bez wzajemnego obraczania sie przeszloscia, przepraszania za zbrodnie ,wypominania przeszlosci itd

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • buehehe(2016-08-05 21:32) Odpowiedz 168

  Nie będzie ruskich to może w końcu polskie wąsate byznesmeny przypomną sobie o Polakach. Dlaczego centra handlowe w Bartoszycach opustoszały? Czy budowano je tylko pod Rosjan? Gdzie lokalna społeczność się zaopatruje? Czy ma za co? Dlaczego w Polsce handlu nie napędzają Polacy tylko zagraniczniacy? A może by tak podnieść zarobki, dać Polakom szansę na godne życie we własnym kraju, a nie liczyć tylko na bogatych ruskich? Jeśli w Bartoszycach ludzie zaczną przyzwoicie zarabiać, to z pewnością pojawią się w tamtejszych centrach handlowych i ruskich już nie trzeba będzie. A bajki o biednych polskich przedsiębiorcach dawno już należy włożyć między bajki.

 • Hierzulande(2016-08-05 17:05) Odpowiedz 16417

  A ja mieszkam w Niemczech i codziennie mowie tylko auf Deutsch ale dzisiaj mialem klienta pochidzacego z Kazacgstanu i sobie bardzo milo pogadalismy po rosyjsku/polsku. Bardzo milo pogadac z czlowiekiem ktory pochodzi z panstwa oddalonego o kilka tys km a mimo to jest mi blizszy niz sasiedzi u ktorych przebywam. Taka prawda. Pszeki musza zmadrzec i czerpac pelnymi garsciami z naszej przewagi a jednoczesnie naszego wspolnego mianownika ze wschodnimi Słowianami.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Chwilaprawdy(2016-08-06 07:07) Odpowiedz 151131

  Wszystkim piszącym tu rusafobom, nazywającym Putina krwiżerczym i majaczącym o prowadzonej przez Rosję wojnie na Ukrainie do wiadomości - wasz kraj jest członkiem najbardziej zbrodniczego i agresywnego paktu na czele którego stoi imperium będące przyczyną zniszczenia wielu suwerennych państw, wymordowania ich liderów i milionów niewinnych obywateli, spowodowania napływu islamu na Europę i rządnego nowych wojen na których buduje swoją gospodarkę. Jeśli się nie opamiętajcie i nadal będziecie wierzyć w to co wam pokazuje tvp tvn itp.t o Boże miej nas w swej opiece.

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • AlSaif(2016-08-05 22:55) Odpowiedz 14443

  W ten sposób męczy się tylko ludzi, którzy nie mają żadnego wpływu na politykę Rosji. Ludzie z Kaliningradu nawet nie do końca się czują Rosjanami. A w dodatku takie sankcje rykoszetem uderzą w Polaków. Gdzie tu sens?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Jezus z Polski(2016-08-05 20:36) Odpowiedz 1213

  Poprawcie stosunki z Białorusią - !!!! Ruski to wróg, na Ukraine trzeba też uważać

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze