statystyki

Kto ma chronić interesy klientów instytucji finansowych?

8 sierpnia 2016, 07:10 | Aktualizacja: 08.08.2016, 07:52
Porządek na rynku musi być

Porządek na rynku musi byćźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Problemy z kredytami walutowymi i polisami inwestycyjnymi pokazały, że konieczna jest większa troska o interesy inwestorów.

Od kilku lat w Unii Europejskiej widać wyraźną tendencję do wzmacniania pozycji inwestorów indywidualnych na rynku finansowym. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wdrożenie kilka lat temu dyrektywy MiFID I, która reguluje kwestię oferowania usług i instrumentów finansowych w krajach UE. Jej celem było przede wszystkim usystematyzowanie i standaryzacja informacji przekazywanych klientowi przez te podmioty i zwiększenie ochrony inwestorów.

Na dystrybutorów nałożony został m.in. obowiązek przekazywania informacji o zakresie oferowanych usług oraz potencjalnym konflikcie interesów i metodach zarządzania nim, np. w sytuacji kiedy firma działa w grupie kapitałowej i sprzedaje zarówno jej produkty, jak i dostawców zewnętrznych. – Do tego dochodzi obowiązek ujawnienia wszystkich kosztów i opłat związanych z inwestycją, np. w fundusz, oraz sposobu przyjmowania i rozpatrywania reklamacji. Ważną kwestią są testy adekwatności i odpowiedniości. Takie regulacje z pewnością były potrzebne. Wprowadziły one na polskim rynku ujednolicony standard informacji, które muszą otrzymywać inwestorzy, i procedury, które powinny zwiększać ich świadomość co do celów i ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe – wskazuje Paweł Sujecki, prezes spółki ProService Agent Transferowy, która obsługuje m.in. TFI.


Pozostało jeszcze 91% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-08-19 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    czyżbym głupio pojmował?? skoro sam mam się troszczyć o siebie, sam zabezpieczać swoje interesy, leczyć, sam zabezpieczać stomatologicznie, troszczyć o swoje bezpieczeństwo, płacić podatek od podatku ( patrz paliwo a tam podatek VAT od podatku akcyzowego + Vat od podatku drogowego), poddawać się dyktatowi banków pod dyktando których tzw moi wybrańcy tworzą prawo narzucające mi same obowiązki wobec bankowego systemu, a jak bank pada to moi wybrańcy z moich podatków dofinansowują owe banki,płacić podatki i mieć same obowiązki to na cholerę mi owo PAŃSTWO z cała armią funkcjonariuszy, którzy to z góry wiedzą że jestem winny?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze