statystyki

Czarne chmury nad SKOK-ami. Zarząd komisaryczny w kolejnej kasie

8 sierpnia 2016, 10:37 | Aktualizacja: 08.08.2016, 12:06
Źródło:PAP
pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK "Wybrzeże" w Gdańsku - poinformowała KNF w poniedziałkowym komunikacie. Do tej pory zarząd komisaryczny wprowadzono w 17 kasach.

Reklama

Reklama

Na zarządcę komisarycznego SKOK "Wybrzeże" powołano Adama Stempniewskiego.

Według KNF "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

"Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK Wybrzeże na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Zarządca komisaryczny ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy" - wyjaśniła Komisja.

Dodała, iż zarządca komisaryczny będzie kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

Przypomniała również, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na organizację i sposób działania kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK, a także nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK.

"Spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK" - zaznacza Komisja.

Wskazuje przy tym, że z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają, a kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu. "Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie. Depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo–kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)" - podkreśla KNF.

W czwartek KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej "Jaworzno". W sumie, wraz ze SKOK "Wybrzeże", dotąd zarząd komisaryczny wprowadzono w 17 kasach, z czego w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a pięć zostało przejętych przez banki.

>>> Czytaj też: Kolejny SKOK w tarapatach. Zarząd komisaryczny w kasie "Jaworzno"

Reklama

Reklama

  • xkr(2016-08-08 13:09) Odpowiedz 40

    Bez paniki, złe banki uratują prawdziwy polski kapitał po raz kolejny.

  • Wrocławianin91(2016-08-08 21:27) Odpowiedz 10

    Czyli szykuje się kolejny deal między stroną rządową odpowiedzialną za oszustwa w skokach i stroną bankową odpowiedzialną za oszustwa na kredytach frankowych. Banki poniosą koszty bankructwa SKOK a rząd odpuści im w kwestii kredytów bankowych. Obie strony zyskują rząd zbywa gorący kartofel a banki zajmą się mniej kosztownych dla nich problemem i jeszcze będą mogły w liberalnych mediach ponarzekać jak są gnębione przez państwowe regulacje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze