statystyki

MSZ Niemiec: poprawa w stosunkach Turcja-Rosja nie wpłynie na rolę Ankary w NATO

8 sierpnia 2016, 12:50 | Aktualizacja: 08.08.2016, 13:26
Źródło:PAP
Niemcy nie sądzą, by ocieplenie stosunków między Turcją a Rosją wpłynęło na rolę jaką Ankara odgrywa w NATO - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka niemieckiego MSZ Sawsan Chebli. Podkreśliła, że Turcja jest i pozostanie ważnym członkiem Sojuszu.

Reklama

Reklama

Przedstawicielka niemieckiego resortu spraw zagranicznych tłumaczyła, że w obecnej sytuacji Rosja i Turcja muszą się porozumiewać w sprawach dotyczących np. konfliktu syryjskiego. Każdy z tych krajów ma swoją rolę do odegrania w kontekście zakończenia wojny toczącej się w Syrii - dodała.

"Nie sądzimy, że zbliżenie między Turcją a Rosją będzie miało konsekwencje dla partnerstwa dotyczącego bezpieczeństwa w ramach NATO. (...) Turcja jest i pozostanie ważnym partnerem w NATO" - powiedziała Chebli.

Rzeczniczka dodała, że niemieckie MSZ nic nie wie na temat tortur rzekomo stosowanych w Turcji wobec osób oskarżanych o udział w nieudanym puczu z 15 lipca. Jednocześnie przestrzegła władze w Ankarze przed przywróceniem kary śmierci. To będzie koniec negocjacji UE z Turcją w sprawie członkostwa - podkreśliła.

Od ponad miesiąca trwa proces normalizacji stosunków turecko-rosyjskich, które znalazły się w kryzysie po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku przez siły powietrzne Turcji rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską. Rosja wówczas wprowadziła sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji, w tym wstrzymała loty czarterowe do tego kraju i zorganizowany ruch turystyczny.

Relacje zaczęły się poprawiać na początku lipca, kiedy turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wysłał do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina list zawierający - jak twierdzi Kreml - przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze