statystyki

Niemieccy urzędnicy chcą się dobrać do bezpańskich pieniędzy

12 sierpnia 2016, 06:33
Źródło:Media
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadekźródło: ShutterStock

Na kontach w bankach leżą miliony euro, po które nikt się nie zgłasza. Są to pieniądze, które należały do osób zmarłych. Władze krajów związkowych w Niemczech chętnie przejęłyby te sumy – donosi Deutsche Welle.


Reklama

Reklama

Minister finansów Nadrenii Północnej-Westfalii Norbert Walter-Borjans stwierdził w rozmowie z grupą medialną "Funke", że „nie może tak być, że banki gromadzą pieniądze, które im się nie należą”. Pieniądze te są własnością osób, które otworzyły rachunki oraz ich spadkobierców. A jeśli takich nie ma, są one własnością ogółu, czyli należą do krajów związkowych – cytuje wypowiedź ministra Deutsche Welle.

Kraje związkowe nie posiadają podstawowych danych, by dochodzić liczby martwych kont. Dlatego minister finansów Nadrenii Północnej-Westfalii jest za tym, by wprowadzić centralny rejestr takich rachunków bankowych. Jak zapowiedział, będzie on wraz z innymi landami domagać się, by „oszczędzający oraz ich spadkobiercy dochodzili swoich praw”. A w przypadku braku spadkobiercy, "pieniądze powinno dziedziczyć państwo".

>>>Czytaj więcej: Wielki bank można już kupić za grosze

W Polsce od 1 lipca obowiązują przepisy dzięki którym, spadkobiercy mają ułatwiony dostęp do informacji o rachunkach bankowych osoby zmarłej. Powstał rejestr rachunków prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Spadkobiercy mogą pójść do każdego banku i złożyć wniosek o udostępnienie informacji o rachunkach osoby zmarłej po przedstawieniu wyroku sąd lub notarialnego aktu dziedziczenia.

W bankach w Polsce, według różnych szacunków, na martwych kontach może być zgromadzonych od 10 do 15 mld złotych. Jednak zdaniem Związku Banków Polskich, ta kwota jest mocno zawyżona i maksymalnie w grę może wchodzić kwota nie większa niż 1 mld zł.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze