statystyki

Agencja Anatolia: turecki kontradmirał wystąpił o azyl w USA

10 sierpnia 2016, 11:27 | Aktualizacja: 10.08.2016, 11:45
Źródło:PAP
Turecki kontradmirał pełniący służbę w natowskiej bazie w Norfolk w Wirginii wystąpił o azyl w USA w związku z wystawieniem przez władze Turcji nakazu aresztowania wojskowego po niedawnej próbie puczu - poinformowała w środę turecka agencja prasowa Anatolia.

Reklama

Reklama

Jak podała Anatolia, kontradmirał Mustafa Zeki Ugurlu został niedawno wydalony z tureckich sił zbrojnych. Agencja nie sprecyzowała, czy wniosek złożony przez wojskowego został zaakceptowany.

Od próby przewrotu w Turcji, podjętej przez część wojskowych 15 lipca, władze przystąpiły do czystek, głównie w siłach zbrojnych, ale też administracji publicznej czy szkolnictwie. Ich celem jest usunięcie zwolenników muzułmańskiego kaznodziei, mieszkającego od 1999 roku w USA Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, że stał z spiskiem.

Złożenie przez tureckiego wojskowego wniosku o azyl przypada w czasie, gdy stosunki między Ankarą a Waszyngtonem są napięte w związku z żądaniem przez Turcję ekstradycji Gulena. Stoi on na czele sieci szkół, organizacji charytatywnych i przedsiębiorstw działających na całym świecie.

Siły zbrojne Turcji są drugie, po USA, pod względem liczebności w NATO. (PAP)

Reklama

Tagi:NATO

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze