statystyki

Środki z programu 500+ idą na żywność, ubrania i edukację. Oto wyniki najnowszych badań

10 sierpnia 2016, 15:39 | Aktualizacja: 10.08.2016, 15:39
Źródło:PAP
złotówki, pieniądze, złoty

złotówki, pieniądze, złotyźródło: ShutterStock

Środki z programu 500+ przeznaczane są głównie na zakup żywności, ubrań oraz edukację dzieci - wynika z badania zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarki SGH.

Reklama

Reklama

Zaprezentowane w środę badanie wskazuje, że w dłuższym horyzoncie czasowym gospodarstwa domowe deklarują zwiększenie wydatków na edukację (44,3 proc.) oraz opłaty związane z przedszkolem i szkołą (44,1 proc.).

Z badania wynika, że 42,6 proc. badanych deklaruje, że za otrzymane środki zakupili żywność i ubrania. "Duża część badanych zadeklarowała przeznaczenie tych środków na pokrycie opłat związanych z przedszkolem (34,2 proc.), a także na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci (32 proc.). Jedynie w niewielkim stopniu środki z programu przeznaczane są na oszczędności. Niewiele ponad 16 proc. badanych gospodarstw zadeklarowało zwiększenie oszczędności w reakcji na pojawienie się tych środków" - napisano w opracowaniu badania.

Zdaniem jego autorów, poprawa sytuacji ogólnogospodarczej, która ma wpływ także na poprawę pozycji finansowej gospodarstw domowych i jakość wywiązywania się przez nie ze zobowiązań, może być wytłumaczeniem bardzo niskiego udziału gospodarstw domowych wykorzystujących uzyskane środki na spłatę zaległych zobowiązań.

"Pomimo spodziewanych długookresowych efektów dla finansów gospodarstw domowych, w długim okresie wciąż jedynie 16,8 proc. badanych gospodarstw domowych deklaruje zwiększenie oszczędności na skutek dodatkowych środków z programu" - napisano.

"To prowadzić może do wniosku, iż zapewne nastąpi spodziewany efekt popytowy środków transferowanych do gospodarstw domowych w Polsce, natomiast inne sposoby finansowania tego programu (na przykład obligacje państwowe), oferowane jego beneficjentom w miejsce transferów gotówki mogą nie znaleźć wielu chętnych – przynajmniej w pierwszym okresie realizacji programu" - dodano.

>>> Czytaj też: Programowanie w szkołach będzie powszechne. Nauczyciele biorą się do nauki

Reklama

Reklama

  • ABC(2016-08-11 07:26) Odpowiedz 12836

    A może należałoby zapytać tych, którzy na to socjalistyczne rozdawnictwo płacą, z czego musieli zrezygnować? A może należałoby zapytać, co ludzie sądzą o 7 tysiącach nowych urzędników? A może zapytać, co sądzą o braku nowych przetargów na remonty dróg i szlaków kolejowych (Skanska już zwalnia 1000 osób, Budostal się przygotowuje)? A może zapytać, co ludzie sądzą o wzroście długu państwowego aby finansować populistyczny program? A może zapytać nasze praprawnuki, czy ciągle nas przeklinają?

    Pokaż odpowiedzi (6)
  • krool(2016-08-11 09:04) Odpowiedz 11617

    Poziom zidiocenia PiSowców jest zatrwarzający. Na ten program 500+ rząd wziął 20 mld zł kredytu, ten kredyt trzeba spłacić z odsetkami więc o czym my mówimy ? przyjmując tok "rozumowania" PiSowców to jak wezmę kredyt i sobie kupię samochód to będzie oznaczało że będę bogatszy....

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Bert(2016-08-10 20:38) Odpowiedz 7941

    A ilu się zdeklarowało, że wydało na alkohol?

  • adam(2016-08-11 19:06) Odpowiedz 683

    a wystarczyłoby obniżyć podatki....

  • Jan(2016-08-11 23:43) Odpowiedz 591

    Deklarują. Tak. Widzę, że wynik godny zaufania i cytowania dalej. A ilu zadeklarowało wydatek na papierosy i piwo?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Antonio(2016-08-10 16:18) Odpowiedz 57125

    No i świetnie ! Ten program może być rarunkiem dla starzejącej się populacji.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • krakus77(2016-08-10 16:32) Odpowiedz 4816

    ja też DEKLARUJĘ iż w dłuższym horyzoncie czasowym będę piękny, zdrowy i bogaty a póki co to .......

  • Janusz(2016-08-10 20:11) Odpowiedz 45127

    To na co ludziom brakowalo wiecznie pieniedzy,zywnosc,ubrania oraz edukacja...brawo PiS

  • meg(2016-08-10 16:41) Odpowiedz 4411

    "deklaracje"

  • eizo2(2016-08-11 14:32) Odpowiedz 1075

    A ilu z was za KODowane barany którzy plączą ze PiS to PiS tamto nie wstydzi się pobierać 500+ jeśli tak wam nie pasuje nie bierzcie pieniędzy bo są ludzie którzy naprawdę ich potrzebują Panie Prezydecie Pani Premier jesteście wielcy Placza tylko kożuchy bo skończyła się grabież Polski

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Monako107(2016-08-11 11:09) Odpowiedz 516

    Jak kupiłeś auto to defakto możess świadczyć u sługi, kredyt spłacasz więc jesteś bogatszy. Bez kredytu było by najlepjej ale musiałbyś być tragażem przez 10lat ....

  • ija(2016-08-10 17:41) Odpowiedz 321

    Nie czytaj pierdół tylko ratuj !!! http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,To-jedyna-szansa-na-uratowanie-oczu-2-letniej-Bianki-Potrzeba-1,5-mln-zl,wid,18461222,wiadomosc.html?ticaid=117861

  • bb(2016-08-11 08:23) Odpowiedz 38

    jasne...

  • TmkSzch(2016-08-13 09:53) Odpowiedz 10

    Wczoraj (libo pozawczoraj) podano dane o deflacji lipiec-lipiec. Obecnie 0,9% deflacji. Gdyby nie 500+ tak wyzyskiwane, jak podano w tym artykule, deflacja byłaby większa (patrząc na wartość bezwzględną). Oznacza to tylko jedno. Polska gospodarka osiągnęła DNO!!!! Cholernie to przykre. Tomek

  • ghk(2016-08-11 15:09) Odpowiedz 03

    dfh

  • mamuśka(2016-08-18 13:09) Odpowiedz 00

    Ja przyznaję otwarcie. Kasę z 500+ przeznaczyłam na samochód. Luksus? Niekoniecznie. To jest przede wszystkim sposób na wożenie moich DZIECI do przedszkola. Nie muszę się z nimi tłuc autobusem, moknąć, więc w rezultacie są zdrowsze i nie przeziębiają się tak często. I nie. Nie kupiłam nowiutkiego prosto z salonu. Kupiłam w aaa auto - używany, ale sprawdzony. Więc nie wydałam dużo a mam pewność, że też nie wyrzuciłam kasy w błoto.

  • wsk(2016-08-12 15:57) Odpowiedz 00

    Sam program 500+ ma swoje plusy dodatnie i ujemne, jak wszystko. Problem najważniejszy leży jednak gdzie indziej: w perspektywie kilku najbliższych lat nie ma na niego kasy - i tyle w temacie. Pozdro