statystyki

KSF: Polskie banki są nadal odporne na niekorzystne zjawiska gospodarcze i finansowe

10 sierpnia 2016, 17:42 | Aktualizacja: 10.08.2016, 17:44
Źródło:PAP
bank, bankowość, finanse, oszczędność

bank, bankowość, finanse, oszczędnośćźródło: ShutterStock

Polskie banki są nadal odporne na niekorzystne zjawiska gospodarcze i finansowe - napisano w komunikacie Komitetu Stabilności Finansowej po posiedzeniu dot. nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym. Dodano, że powołana została Grupa Robocza ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych.

Reklama

Reklama

"Na posiedzeniu omówiono (...) wyniki testów warunków skrajnych w polskim sektorze bankowym w 2016 r. przeprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego i uznano, że banki krajowe nadal charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne zjawiska gospodarcze i finansowe" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Zwrócono uwagę, że wprawdzie banki osiągnęły za I półrocze 2016 r. dobre wyniki finansowe, jednak były one w dużej mierze efektem wpływów ze sprzedaży akcji Visa Europe, a zatem zdarzenia jednorazowego" - dodano.

W komunikacie poinformowano ponadto, że z inicjatywy prezesa Narodowego Banku Polskiego Komitet powołał Grupę Roboczą ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych, w której skład wejdą przedstawiciele instytucji reprezentowanych w KSF.

"Zadaniem Grupy jest opracowanie projektu rekomendacji Komitetu w zakresie rozwiązań, które prowadziłyby do restrukturyzacji portfela walutowych kredytów mieszkaniowych na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i ich klientami oraz nakreślały ramy pożądanego kształtu takiej restrukturyzacji" - napisano.

"Rekomendacja powinna w szczególności zakładać rozłożenie w czasie procesu restrukturyzacji portfela kredytów walutowych i służyć zachowaniu stabilności krajowego systemu finansowego. Natomiast rozwiązania zaproponowane w rekomendacji powinny uwzględniać zakres instrumentów będących w dyspozycji poszczególnych instytucji, zgodnie z ich kompetencjami" - dodano.

W posiedzeniu KSF w środę uczestniczył prezes NBP Adam Glapiński, minister finansów Paweł Szałamacha, przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak oraz prezes BFG Zdzisław Sokal.

>>> Czytaj też: Ilu milionerów żyje w Polsce? Coraz więcej

Reklama

Tagi:bank

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze