statystyki

Mali rolnicy wciąż nie płacą na ubezpieczenie zdrowotne. Powód? Politycy boją się podpaść

11 sierpnia 2016, 06:20
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Pole

Poleźródło: ShutterStock

Szósty rok z rzędu rolnicy posiadający gospodarstwa rolne do 6 ha będą całkowicie zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego? Politycy nie chcą podpaść milionom wyborców na polskiej wsi.

Reklama

Reklama

I stało się. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło, że rolnicy posiadający gospodarstwa rolne do 6 ha przeliczeniowych nadal będą się leczyć na koszt podatników. Właściciele większych areałów będą zaś płacili 1 zł na każdy hektar.

– Nie ma woli politycznej zmian. Żadne ugrupowanie polityczne szybko się nie odważy na zmianę obecnego systemu opłacania składek zdrowotnych przez rolników – wyjaśnia Zbigniew Obrocki, zastępca przewodniczącego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, pełniący jednocześnie funkcję sekretarza rady nadzorczej Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. – Kilka razy były próby zmiany systemu opłacania składek tak, żeby go połączyć z systemem podatkowym. Jednak zawsze na gadaniu się kończyło – dodaje.

Zamiany sposobu obliczania składek zdrowotnych przez rolników chciał w 2010 r. wymusić Trybunał Konstytucyjny, ale się nie udało. Rządząca wówczas Platforma Obywatelska nie mogła sobie pozwolić na stratę Polskiego Stronnictwa Ludowego jako koalicjanta.

– To był ciężki spór. Kilka razy były przerywane obrady rządu, ale i tak premier Donald Tusk przystał na takie rozwiązanie, żeby rolnicy posiadający najmniejsze gospodarstwa nie musieli ponosić żadnych kosztów leczenia. Co więcej, nie udało się PO wprowadzić obiecywanego w kampanii wyborczej PIT dla rolników – zdradza kulisy negocjacji Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Okazuje się, że to jednak nie koniec oczekiwań rolników. – Przedłużenie tylko do 2017 r. obecnych zasad opłacania składek to stanowczo za mało. Rolnicy mający sześciohektarowe gospodarstwa powinni mieć poczucie stabilności, że także w przyszłości będą zwolnieni z obowiązku płacenia daniny na zdrowie. I dlatego do projektu ustawy od razu trzeba wpisać 2020 r., bo wtedy kończy się unijna perspektywa budżetowa – przekonuje Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Przed zbytnią zachłannością rolników przestrzega prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej. – To może doprowadzić do sytuacji, że Komisja Europejska znacznie się zastanawiać, czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez rolników nie jest przypadkiem niedozwoloną pomocą publiczną – zauważa ekonomistka.

>>> Czytaj też: Ilu milionerów żyje w Polsce? Coraz więcej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • składki(2016-08-11 14:33) Odpowiedz 130

  Cytat: "Przed zbytnią zachłannością rolników przestrzega prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej. – To może doprowadzić do sytuacji, że Komisja Europejska znacznie się zastanawiać, czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez rolników nie jest przypadkiem niedozwoloną pomocą publiczną – zauważa ekonomistka." A co Komisja Europejska powie na to że Wojsko, prokuratorzy, Sędziowie, Policja, Straż Graniczna nie płacili i nie płacą żadnych składek na ZUS.

 • fvghj(2016-08-11 15:02) Odpowiedz 81

  Oto totalna nierówność wobec prawa.

 • Jacex(2016-08-11 16:45) Odpowiedz 50

  Jawne koorestwo.

 • Antoni(2016-08-11 13:36) Odpowiedz 30

  Jak jest wszyscy Podatnicy wiedzą . W tym miesiącu wprowadzono opłatę za badanie poziomu kreatyniny ( niezbędne do badania tomografem ) Dużo nie dużo ale 16 zł płacić trzeba . Jeszcze w poprzednim miesiącu tej opłaty nie było . Systematycznie płacę wszystkie wymagane świadczenia

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze