statystyki

UE mobilizuje pomoc dla Portugalii w gaszeniu pożarów lasów

11 sierpnia 2016, 13:20 | Aktualizacja: 11.08.2016, 13:31
Źródło:PAP
Unia Europejska mobilizuje pomoc dla Portugalii w gaszeniu pożarów lasów w kontynentalnej części kraju oraz na Maderze - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Reklama

Reklama

Według KE w środę na prośbę portugalskich władz uruchomiono unijny mechanizm ochrony ludności, który służy sprawnej mobilizacji i koordynacji pomocy udzielanej przez kraje członkowskie w sytuacji katastrof naturalnych i innych zagrożeń.

W czwartek na północ Portugalii dotrze samolot gaśniczy, udostępniony przez Włochy. W regionie tym w akcji gaszenia pożarów pomagają też dwa samoloty z Hiszpanii.

Działające przy KE centrum reagowania kryzysowego i koordynacji wyśle do Portugalii swego oficera łącznikowego, który oceni, jakiego wsparcia potrzeba, by opanować pożary lasów. Serwis zarządzania kryzysowego programu Copernicus udostępnił mapy satelitarne Madery - podała Komisja. Poinformowała też, że z uwagi na krytyczną sytuację unijne dofinansowanie kosztów transportu pomocy zostanie zwiększone z 55 proc. do 85 proc.

W nocy z wtorku na środę trzy osoby zginęły w pożarach lasów na Maderze, w regionie stolicy wyspy Funchal. Około 300 osób trafiło do szpitali. Ewakuowano około 1000 osób.

Pożar na Maderze wybuchł w poniedziałek. Ze względu na silny wiatr sytuacja gwałtownie pogorszyła się we wtorkowy wieczór. Rząd Portugalii wysłał na wyspę 110-osobową ekipę strażaków, lekarzy i policjantów. Władze położonego na Atlantyku portugalskiego archipelagu Azory również zdecydowały się na wysłanie pomocy.

Od piątku pożary lasów szaleją także w kontynentalnej Portugalii. Ogień zniszczył domy, sprawił, że przez wiele godzin zamknięte były główne autostrady, i zmusił mieszkańców kilku miejscowości do ewakuacji. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze