Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,64 proc. i wyniósł 18.613,52 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 0,47 proc. i wyniósł 2.185,79 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,46 proc. do 5.228,40 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania miał IBM.

W centrum uwagi na Wall Street znajdują się spółki z branży detalicznej, które publikują wyniki kwartalne.

Po zaraportowaniu lepszych od oczekiwań rezultatów finansowych za drugi kwartał mocno wzrósł kurs Macy’s. Silnie wzrosł kurs innej spółki z tej branży Kohl’s. Również ta firma pokazała wyniki kwartalne, które były lepsze od konsensusu rynkowego.

Powyżej konsensusu rynkowego był również zysk największej chińskiej spółki z branży sprzedaży internetowej Alibaba. Kurs firmy notowanej na Wall Street zyskał po wynikach.

Wyniki za drugi kwartał opublikowało już trzy-czwarte wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500. Z szacunków Bloomberga wynika, że 78 proc. pokazało rezultaty lepsze od oczekiwań na poziomie zysku. 56 proc. miało lepsze od konsensusów przychody.

Wzrosty powróciły w czwartek również na giełdy w Europie - pięciodniowe zwyżki przerwała środowa sesja. Euro Stoxx zyskał 1,01 proc. Niemiecki DAX jest na 0,86 proc. plusie. Francuski CAC 40 wzrósł w czwartek o 1,17 proc.

FTSE 100 zyskał 0,7 proc. W ciągu dnia londyński indeks tracił, głownie z powodu deweloperów. Z opublikowanych w czwartek danych wynika, iż wzrost sprzedaży domów w Wlk. Brytanii był w lipcu najsłabszy od 2008 r.

Ze spółek w Europie wyraźnie zyskiwały walory KBC Group. Wynik netto holenderskiego pożyczkodawcy znacznie wyprzedził oczekiwania rynku, lepsze od nich były też przychody spółki.

Dobre wieści ma dla inwestorów Henkel. Niemiecka spółka w II kw. podała lepszy od oczekiwań zysk rzędu 819 mln euro oraz podwyższyła prognozę dla wzrostu marży, która w raportowanym okresie również przebiła szacunki. Akcje Henkel rosły mocno po wynikach.

Zysk netto Zurich Insurance spadł w II kw. o 12 proc. rdr do 739 mln USD, lecz i tak przebił oczekiwania rzędu 646 mln USD. Akcje szwajcarskiego ubezpieczyciela szły w górę po publikacji raportu kwartalnego.

Na rynku walutowym bez większych zmian kształtuje się kurs głównej pary walutowej. EUR/USD znajduje się w pobliżu poziomu 1,117. Na uwagę zwraca dalsze osłabienie się funta, któremu nie pomagają kolejne sygnały słabości brytyjskiej gospodarki, w tym informacje o niskiej dynamice wzrostu cen nieruchomości. Kurs GBP/USD spadł w czwartek w trakcie sesji do 1,294 i był najniżej od początku lipca.

Rosną ceny ropy naftowej. Cena Brent zbliżyła się do poziomu 45 dolarów. W czwartek notowania surowca wspiera raport Międzynarodowej Agencji Energii, w którym oceniono, że światowy rynek ropy będzie zmierzać ku równowadze po okresie nadprodukcji.

RYNEK ROPY ZMIERZA KU RÓWNOWADZE - IEA

Światowy rynek ropy będzie zmierzać ku równowadze - podała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Zdaniem analityków agencji, wzrost wydobycia ropy na Bliskim Wschodzie zostanie wchłonięty przez zwiększone zapotrzebowanie rafinerii na ten surowiec.

Wg prognoz IEA zapotrzebowanie rafinerii na ropę wzrośnie na świecie o 600 tys. baryłek w III kw. do rekordowego poziomu 80,6 mln baryłek dziennie, po zniżce popytu o 480 tys. baryłek w II kw. IEA podała, że państwa OPEC wydobywały w lipcu 33,4 mln baryłek dziennie, najwięcej od 8 lat. Arabia Saudyjska wydobywała średnio 10,62 mln baryłek dziennie, Irak 4,33 mln, ZEA 2,97 mln, a Kuwejt 2,87 mln.

WIDOCZNE SPOWOLNIENIE INFLACJI W BRYTYJSKIM SEKTORZE NIERUCHOMOŚCI – RICS

Wzrosty cen domów w Wlk. Brytanii zwolniły w lipcu, a na rynku oczekuje się wystąpienia presji na ceny domów w krótkim terminie, choć w dłuższej perspektywie ceny będą rosnąć – wynika z opublikowanego w czwartek badania Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS).

Indeks wzrostu cen domów w Wlk. Brytanii wg RICS był w lipcu najniższy od trzech lat i wyniósł +5 proc., wobec +15 proc. miesiąc wcześniej. Z badania wynika też, iż ceny domów w Londynie spadają, choć nieco wolniej niż w czerwcu.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 1 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 266 tys. z 267 tys. tydzień wcześniej po korekcie - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,155 mln w tygodniu, który skończył się 30 lipca - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,133 mln osób.

PKB ROSJI W DÓŁ MNIEJ NIŻ ZAKŁADANO

Produkt Krajowy Brutto Rosji spadł w drugim kwartale o 0,6 proc. w ujęciu rdr. Rezultat ten był jednak lepszy od oczkeiwań, które zakładały spadek PKB o 0,8 proc., wobec spadku o 1,2 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.

LEPSZY OD OCZEKIWAŃ DRUGI KWARTAŁ ALIBABY

Chiński gigant internetowy spółka Alibaba zanotowała w drugim kwartale 59 proc. skok w przychodach w ujęciu rdr. Przychody kwartalne Alibaby wyniosły 32,2 mld dolarów. Zysk na akcję spółki w drugim kwartale sięgnął 4,9 juanów wobec oczekiwanego wyniku 4,2 juanów.

DOBRE WYNIKI KWARTALNE KOHL’S

Amerykańska sieć supermarketów Kohl’s podała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za drugi kwartał. Skorygowany zysk spółki na akcję wyniósł 1,33 dolarów. Konsensus rynkowy zakładał, że będzie to 1,03 dolarów na akcje. Przychody wyniosły 4,18 mld dolarów podczas, gdy rynek oczekiwał wartości 4,16 mld dolarów.

ZYSK KWARTALNY MACY’S POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Największa amerykańska sieć galerii handlowych Macy’s zanotowała w drugim kwartale wynik lepszy od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów. Zysk na akcję wyniósł 54 centy podczas, gdy spodziewano się 45 centów. Spółka poinformowała o planie zamknięcia 100 galerii handlowych z łącznej liczby 728 lokacji, które Macy’s obecnie posiada.

SŁABSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI KWARTALNE RWE

Poniżej konsensusu wypadł raport kwartalny RWE. Niemiecki dostawca prądu w pierwszej połowie roku zarobił 598 mln euro, tymczasem rynek oczekiwał skorygowanego zysku netto na poziomie 640 mln euro. Spółka podtrzymała prognozy na 2016 r.

CLINTON OBIECUJE NAJWIĘKSZE INWESTYCJE W USA OD II WOJNY ŚWIATOWEJ

Kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton zapowiedziała w wystąpieniu poświęconym gospodarce największy rządowy program inwestycyjny od II wojny światowej, rozwój energii odnawialnej i stworzenie milionów miejsc pracy. Zapowiedziała inwestycje w projekty infrastrukturalne, w tym mosty, ulice, tunele i lotniska. Clinton ponowiła też deklarację podwyższenia płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę oraz zapowiedziała wspieranie małych przedsiębiorstw. (PAP)