statystyki

Firmy biją się o informatyków. To rynek pracownika

12 sierpnia 2016, 07:13 | Aktualizacja: 12.08.2016, 07:31
Źródło:PAP
Informatyka

Informatykaźródło: ShutterStock

Prognozy przewidują rosnący popyt na programistów, dlatego firmy szukają recepty na znalezienie najlepszych specjalistów z branży IT – pisze "Puls Biznesu".

Reklama

Reklama

Według portalu Pracuj.pl liczba ofert specjalistów IT stale rośnie. W 2015 r. opublikowano na nim 64 778 ogłoszeń, co stanowi 14,9 proc. wszystkich ofert i oznacza wzrost o ponad 15 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że do 2020 r. w całej Unii Europejskiej deficyt specjalistów IT sięgnie 800 tys.

"W branży IT, w aspekcie zapotrzebowania na kadry można mówić o rynku pracownika. W takiej sytuacji firmy stosują kilka zabiegów zwiększających ich konkurencyjność, do których początkowo należą wysokość zarobków i inne zachęty mające wymiar materialny. Jednak w długotrwałej perspektywie to nie wystarcza. Konieczne jest stworzenie wiarygodnej marki pracodawcy, zapewnienie możliwości rozwoju i awansu, a także umiejętność budowania i utrzymywania dobrej atmosfery oraz zaufania pracowników do kadry kierowniczej" - powiedział dziennikowi prof. dr hab. inż. Piotr Szczepaniak, prorektor Politechniki Łódzkiej ds. Rozwoju Uczelni, przewodniczący Rady ICT Polska Centralna Klaster.

Więcej w "Pulsie Biznesu"

>>> Czytaj tez: Optymistyczny jak… Polak szukający pracy


Reklama

Reklama

 • fd(2016-08-12 15:46) Odpowiedz 51

  to prawda. Roboty dla informatyków jest co nie miara i kasa bardzo dobra.

 • km.(2016-08-13 17:12) Odpowiedz 40

  Czapu dobrze piszę. Takimi artykułami bije się pianę. Bądź informatykiem a będziesz zarabiał 10 tyś. Potem ludzie jadą na zmywak bo nikt nie zatrudni za taką kasę informatyka, który umie wgrać system operacyjny czy stworzyć stronę www lub jakąś grafikę. W każdej branży "specjaliści" dobrze zarabiają ale specjaliści to nie lista zawodów a ludzie z ponadprzeciętnymi umiejętnościami.

 • lkjlkj(2016-08-12 14:14) Odpowiedz 31

  ale to chodzi tylko o tych najlepszych. nie zwykłych po studiach ;) a to różnica. tych najlepszych to wszędzie potreba nawet u maluszków taniuszków.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Czapu(2016-08-13 03:03) Odpowiedz 31

  Biją się może o takich z kilkuletnim doświadczeniem i b. dobrą znajomością kilku frameworków. Taki początkujący zanim dojdzie do takiego poziomu to się prędzej zniechęci i wyjedzie na zmywak.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze