statystyki

Turcja: Media: akt oskarżenia wobec szefa prokurdyjskiej partii HDP

12 sierpnia 2016, 12:26 | Aktualizacja: 12.08.2016, 12:45
Źródło:PAP
Turecka prokuratura przygotowała akt oskarżenia w sprawie szefa prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Selahattina Demirtasa - podała w piątek agencja prasowa Dogan. Grozi mu pięć lat więzienia za szerzenie "propagandy grupy terrorystycznej".

Reklama

Reklama

Podobne zarzuty przygotowano wobec innych prokurdyjskich polityków - dodaje Dogan.

Prokuratura oskarża Demirtasa o wychwalanie działalności Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która przez Ankarę uznawana jest za organizację terrorystyczną. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzuca od dawna HDP, że jest polityczną reprezentacją PKK. Prokurdyjscy politycy odrzucają te oskarżenia.

Na początku czerwca w Turcji weszła w życie nowelizacja konstytucji pozbawiająca immunitetu ponad jedną czwartą deputowanych. Dotyczy ona parlamentarzystów wszystkich czterech partii obecnych w parlamencie, ale ustawa jest wymierzona przede wszystkim w prokurdyjską HDP. Immunitet straciło 50 z jej 59 deputowanych, co oznacza, że praktycznie partia ta może utracić reprezentację parlamentarną.

Nowelizacja tymczasowo znosi zapis o immunitecie przysługującym deputowanym, którym zarzuca się popełnienie czynów karalnych. Chodzi o parlamentarzystów wobec których trwają postępowania, a akta ich spraw trafiły do przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, czyli parlamentu. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze