statystyki

"Le Soir": Reinkarnacja systemu sowieckiego. Polska staje się drugą "demokraturą" w UE

12 sierpnia 2016, 13:20 | Aktualizacja: 12.08.2016, 13:20
Źródło:PAP
Panorama Warszawy: na pierwszym planie Most Świętokrzyski, w tle warszawskie "city" finansowe.

Panorama Warszawy: na pierwszym planie Most Świętokrzyski, w tle warszawskie "city" finansowe.źródło: ShutterStock

Polska staje się drugą, po Węgrzech, "demokraturą" w Unii Europejskiej - pisze w piątek belgijski dziennik "Le Soir" w komentarzu na temat sytuacji w Polsce. Ocenia, że UE musi wywierać presję na polskie władze, by przestrzegały zasad państwa prawa.

Reklama

Reklama

"Ponieważ Trybunał Konstytucyjny unieważnia nasze ustawy, to sam jest antykonstytucyjny. Dlatego trzeba ograniczyć jego siłę. To koncepcja, którą wyznaje Jarosław Kaczyński, przewodniczący partii Prawo i Sprawiedliwość, która rządzi w Polsce od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych" - pisze "Le Soir" w komentarzu, opublikowanym na pierwszej stronie gazety.

"Po Węgrzech, Polska staje się zatem drugą 'demokraturą' w Unii Europejskiej. Jeszcze nie dyktaturą, ale przynajmniej systemem, gdzie siła polityczna, która dochodzi do władzy w demokratyczny sposób, poskramia instytucje państwa, neutralizując każdą przeciwwagę" - dodaje autor komentarza Jurek Kuczkiewicz.

Jak ocenia, demokracja nie ogranicza się do organizacji wolnych wyborów, ale wymaga trwania państwa, które zapewnia system równowagi i kontroli, poszanowanie praw wszystkich, niezależnie od tego, czy są zwolennikami rządu, czy nie.

>>> Czytaj też: Co dalej z polską gospodarką? Oto prognozy ekonomistów

Autor pisze, że Kaczyński i jego otoczenie "sami proklamowali się patriotami, którzy wyczyszczą ostatnie pozostałości komunizmu, plamiącego jeszcze, ich zdaniem, duże części polskiego świata". "Jednakże czy to nie piękna reinkarnacja systemu sowieckiego, w którym pierwszy sekretarz, pardon, przewodniczący partii jest prawdziwym władcą w państwie, a prezydent i premier są tylko waletami?" - dodaje komentator "Le Soir".

Ocenia, że nie wydaje się, by Komitet Obrony Demokracji i sędziowie TK byli w stanie powstrzymać "autorytarną ewolucję". "Dlatego wielu Polaków liczy na zewnętrzne wsparcie z Unii Europejskiej, która zgodnie z Traktatem z Lizbony ma pilnować poszanowania państwa prawa w całej Unii. Komisja Europejska ma wszelkie powody ku temu, by wywierać presję na polskie władze, aby powstrzymać aktualny niebezpieczny dryf" - dodaje.

Według "Le Soir" nie chodzi jednak tylko o Polskę czy Węgry. "Przykład Włoch (byłego premiera Silvio) Berlusconiego czy Frontu Narodowego we Francji pokazał, że 'stare' kraje członkowskie nie są chronione przed partiami albo przywódcami, głoszącymi odmienne rozumienie demokracji i państwa prawa. Los demokracji w jednym z 28 państw jest związany z losem demokracji całej Unii Europejskiej. Dlatego nie można rezygnować w sprawie demokracji polskiej" - pisze belgijska gazeta.

>>> Czytaj też: Ćwierćwiecze demokracji pozbawiło ludzi wstydu. Jeśli w Europie wybuchnie wojna, nikt jej nie wygra

Reklama

Reklama

 • Ludzik(2016-08-12 15:30) Odpowiedz 1219

  A tymczasem w poczekalni do UE Turcja się nieco niecierpliwi... Serio? Widzą drzazgę w czyimś oku, ale belki u siebie nie zauważą? Ja tam wolę mieć kraj, gdzie trwają przepychanki o TK, niż taki, gdzie wybuchają bomby, allahakbary ludzi ciężarówkami rozjeżdżają, a redakcje gazet za "obraźliwe rysunki" są rozstrzeliwane, i w którym naród który go zbudował, powoli, z dekady na dekadę, będzie stawał się mniejszością, aż w końcu będzie musiał przyjąć obce wartości i styl życia. We własnym domu.

 • lewacka Europa(2016-08-12 14:07) Odpowiedz 7517

  Niech tylko dziennikarze oraz przecietny obywatel Belgii nie próbuje mówić co mu sie nie podoba bo poprawpa politycznie "demokracja" wsadzi go do więzienia lub 1200E kary. Swoją droga posprzątali juz po wybuchach na lotnisku...?

 • aaaa(2016-08-12 16:03) Odpowiedz 433

  Nie chce się czepiać ale artykuł w "Le Soir" napisał Polak.

 • Sulfur(2016-08-12 20:58) Odpowiedz 383

  Hhahahaha XD Więcej takiego lolcontentu, "Europo" a raczej powinienem powiedzieć-panie polski dziennikarzu sprzedający nierozsądne teksty na Zachód.

 • :-)(2016-08-14 15:01) Odpowiedz 371

  Nazwisko dziennikarza brzmi dość swojsko, jeżeli poszperać okazuje się że pisze on m.in. dla polskiego tygodnia "Przegląd". Może tytuł powinien brzmieć "Polski dziennikarz w belgijskiej gazecie pisze (...)", bo w tym momencie wygląda on dość myląco :)

 • Trey(2016-08-12 19:55) Odpowiedz 362

  "dodaje autor komentarza Jurek Kuczkiewicz". Polski oddział Międzynarodówki Dziennikarskiej nie zawodzi. W Polsce jakoś można swobodnie gadać o wszystkim, a czy na tym wspaniałym "Zachodzie" można? Można co najwyżej dostać mandat

 • Oool(2016-08-12 18:13) Odpowiedz 194

  ...Francjo spojrz na siebie stalas sie demokreatura...

 • ToSąFakty(2016-08-15 08:58) Odpowiedz 170

  "Polacy oczekują pomocy z zewnątrz"?? Ja mieszkam na zewnątrz Poski i wątpię żeby Naród Polski jak i samab Sama Polska oczekiwała jakie kilwiek pomocy. Już nam pomogli nie raz....w 44 (45 lat okupacji rosyjskiej) i ostatnio w latach 90. Roforma wielkiego mgr. Balcerowicza= Grinspan, Soros. Nie dziękujemy pomożemy sobie sami...

 • time trawel2085(2016-08-12 13:37) Odpowiedz 1035

  a podrzedny portalik się cieszy bo dostanie jeszcze więcej papieru toaletowego na konta bankowe za pisanie bzdur ,małostkowi ludzie ,pokraczne kreatury z was wyłażą ale juz niedługo marny was los ,pochodze z roku2056 i tam .... taki portalik nie istnieje ,jak i ten kraj i tacy jak wy ,przekupni targowiczanie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze