statystyki

Szefowie dyplomacji Turcji i Iranu zadeklarowali współpracę ws. kryzysu w Syrii

12 sierpnia 2016, 16:52 | Aktualizacja: 12.08.2016, 17:02
Źródło:PAP
Po piątkowych rozmowach w Ankarze ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Iranu - Mevlut Cavusoglu i Mohammad Dżawad Zarif - zadeklarowali, że mimo dzielących oba państwa różnic zwiększą one współpracę na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii.

Reklama

Reklama

Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie zaznaczyli również, że będące sąsiadami Turcja i Iran zamierzają zaktywizować dwustronne stosunki handlowe.

Zarif wyraził poparcie dla działań podjętych przez władze Turcji po lipcowej nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu, wskazując, iż naród turecki obronił się przed "przewrotem i użyciem siły". Ankara zarzuca swym zachodnim sojusznikom brak zrozumienia w tej sprawie.

Iran udziela znacznej pomocy konfrontowanemu ze zbrojną rebelią prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, który jest dla Turcji politycznym przeciwnikiem. Jak jednak oświadczył Cavusoglu, mimo tych różnic oba państwa "wzmocnią współpracę na rzecz trwałego pokoju w Syrii". Minister zadeklarował również, że Turcja chciałaby zwiększyć import gazu ziemnego z Iranu, a spór dotyczący ceny tych dostaw należy rozwiązać polubownie. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze