Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,45 proc. i wyniósł 18.552,02 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,55 proc. i wyniósł 2.178,15 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,66 proc. do 5.227,11 pkt.

W poniedziałek trzy główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych: Dow Jones, Nasdaq oraz S&P 500 wzrosły do swoich nowych historycznych rekordów wysokości.

"Mieliśmy dzisiaj lekką realizację zysków po poniedziałkowych rekordach. Częściowo do sprzedaży akcji mógł skłaniać fakt, że w środę po południu opublikowane zostaną minutes z posiedzenia Fed. Nie sądzę, żeby miały one duży wpływ, ale czasami taka reakcja się pojawia" - uważa Randy Frederick, dyrektor zarządzający z Charles Schwab.

Z sektorów najsłabiej zachowywały się spółki telekomunikacyjne. Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy negatywny wpływ na jego notowania miały tracące na wartości akcje UnitedHealth.

Na plus wyróżniały się akcje Home Depot. Spółka podała przed sesją wyniki kwartalne za drugi kwartał, które były zgodne z oczekiwaniami. Jednocześnie Home Depot poinformował o podniesieniu prognozy zysku na ten rok.

Rynek poznał we wtorek sporą porcję danych makro z gospodarki USA. Bez zmian w lipcu pozostał wskaźnik inflacji CPI. Dobry wydźwięk miały dane na temat produkcji przemysłowej. Wskaźnik ten w lipcu wzrósł o 0,7 proc. mdm, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. W górę poszedł również indeks mierzący liczbę rozpoczętych nowych inwestycji budowlanych i wzrósł do swojego najwyższego poziomu od 5 miesięcy.

Na rynku walutowym wyraźnie osłabia się dolar. Kurs EUR/USD zbliżył się w trakcie sesji do poziomu 1,13. Oznacza to, że amerykańska waluta jest najsłabsza w stosunku do swojego europejskiego odpowiednika od czerwca. Dolar osłabieniem zareagował na publikację eseju przewodniczącego oddziału Fed z San Francisco Johna Williamsa. Szef Fed z San Francisco opublikował esej, w którym wezwał Fed do przemyślenia polityki monetarnej, w tym zaapelował o zastanowienie się nad podwyższeniem celu inflacyjnego.

Amerykańska waluta traciła w pierwszej części wtorkowej sesji również w stosunku do jena. Kurs USD/JPY spadł poniżej poziomu 100. Oznacza to, że dolar był najsłabszy w stosunku do jena od czerwca. Później w trakcie sesji dolar odrobił część strat do japońskiej waluty.

Produkcja przemysłowa w USA w lipcu wzrosła o 0,7 proc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,3 proc. mdm. W czerwcu wskaźnik wzrósł o 0,4 proc. po korekcie, wobec wzrostu o 0,6 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lipcu 75,9 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,6 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,4 proc.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w lipcu i wyniosła 1,211 mln w ujęciu rocznym. W czerwcu wskaźnik wyniósł 1,186 mln po korekcie wobec 1,189 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,180 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła jednak do 1,152 mln z 1,153 mln poprzednio. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,160 mln.

Ceny konsumpcyjne w USA w lipcu pozostały bez zmian w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,1 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI pozostanie bez zmian mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 0,8 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,2 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: wzrostu o 0,9 proc. i wzrostu o 2,3 proc. (PAP)