statystyki

Nadgodziny - chleb powszedni Polaków. Ośmiogodzinny dzień pracy do tylko teoria

17 sierpnia 2016, 07:23 | Aktualizacja: 17.08.2016, 10:28
Źródło:PAP
pracownik praca

pracownik pracaźródło: ShutterStock

Aż trzech na czterech polskich zatrudnionych pracuje w godzinach nadliczbowych. Ponad 60 proc. z nich narzeka na jakieś dolegliwości związane z pracą - pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

Reklama

Jak informuje Rzeczpospolita na podstawie badania firmy rekrutacyjnej Hays Poland - trzech na czterech pracowników w Polsce przekracza 40-godzinny tydzień pracy o kilka lub kilkanaście godzin. Ponad połowa zatrudnionych zabiera pracę do domu, niektórzy nadrabiają zaległości w pracy także w weekendy. 6 proc. badanych przepracowało dodatkowo od 20 do 25 godz. tygodniowo.

Jedną z przyczyn pracy po godzinach jest brak efektywności, np. przez chwilowe oderwanie się od danego zadania, co wydłuża potrzebny czas na jego wykonanie. Kolejną przyczyną jest niedobór na rynku pracy odpowiednich fachowców czy specjalistów i nakładanie większej ilości obowiązków na dostępnego jednego pracownika.

>>> Czytaj też: Opieka nad dziećmi kontra praca. "500 plus" zatrzyma Polki w domu [INFOGRAFIKI]

Ilość nadgodzin rośnie także wraz ze stażem pracy w danej firmie i z zajmowanym stanowiskiem - często im wyższa pozycja tym dłuższy czas pracy związany z większą liczbą obowiązków.

Elastyczny czas pracy oraz praca zdalna - które powinny zapewnić pracownikowi równowagę między pracą, a życiem prywatnym - w rzeczywistości mogą doprowadzać do sytuacji, w których zatrudniona osoba jest dostępna on-line zarówno w dzień jak i w nocy czy w weekendy.

Ponad 50-godzinny tydzień pracy zwiększa ryzyko chorób krążenia i nowotworów. Może także wzmagać wypalenie zawodowe oraz depresję.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

  • jh(2016-08-17 11:09) Odpowiedz 41

    tak niemieckie montownie samochodow praca nastawiona na maksymalny wyzysk mowie tu o pracownikach produkcji zostaje im tylko krew pot i lzy tak nas agent bolek zalatwil na smieciowce osemki by nie wychowal zapomnial o swojej grupie spolecznej czyli o robotnikach

  • Alex(2016-08-17 08:56) Odpowiedz 14

    Jest też spora grupa ludzi, którzy chętnie pracują więcej. To głównie młodzi programiści, w dużych korporacjach. Nadgodziny (zwłaszcza weekendy) są bardzo dobrze płatne. Warto pamiętać, że w grupie ludzi, którzy pracują 50+ godzin, jest spora część, która zwyczajnie tego chce. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że jeżeli ktoś nie ma jeszcze 30, czy 35 lat, ma dużo sił i chce budować swój kapitał finansowy i kompetencyjny nadgodziny nie są czymś bardzo złym. Poza tym konkurencja w IT (na tej branży jako tako się znam) konkurencja tańszych dostawców (Chyiny, Indie, czy Bałkany) jest duża i ostra. Polska ma szanse w tej konkurencji m.in. dlatego, że dostarcza bardzo dobry produkt w szybkim czasie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze